Sejm wznowił posiedzenie

Sejm wznowił posiedzenie; będzie debatował m.in. nad zmianami w prawie wyborczym. Posłowie mają też wysłuchać informacji ws. stanowiska rządu wobec organizacji uroczystości obchodów 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej.

O informację wnioskował klub Twój Ruchu. Domagał się, by rząd odniósł się do proponowanej przez prezydenta Bronisława Komorowskiego organizacji uroczystości obchodów 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej na Westerplatte oraz ich wpływu na relacje polsko-rosyjskie.

Także w czwartek Sejm będzie debatował nad zmianami w prawie wyborczym. Prezydent Bronisław Komorowski zapowiedział przygotowanie projektu noweli Kodeksu wyborczego po kłopotach z systemem informatycznym, które opóźniły podanie do publicznej wiadomości wyników I tury wyborów samorządowych jesienią ub. roku. W efekcie zmienił się niemal cały skład PKW.

Oprócz kadencyjności sędziów PKW projekt zakłada też wprowadzenie: przezroczystych urn w lokalach wyborczych, jednostronnej karty do głosowania oraz uprawnień mężów zaufania do rejestrowania członków komisji obwodowej podczas liczenia głosów. Zgodnie z projektem dziewięciu sędziów PKW byłoby powoływanych na 9-letnią kadencję (obecnie sędziowie są powoływani na czas nieoznaczony).

Projekt przewiduje ponadto, że obwodowa komisja wyborcza oprócz obliczania liczby głosów nieważnych będzie podawać także przyczyny ich nieważności; te informacje znalazłyby się także w protokole PKW z głosowania w całym kraju.

Posłowie mają też zająć się rządowym projektem ustawy ratyfikującej konwencję ws. przemocy wobec kobiet. Na czwartek zaplanowane jest posiedzenie komisji spraw zagranicznych oraz sprawiedliwości i praw człowieka, które mają zaopiniować poprawki zgłoszone do projektu we wrześniu zeszłego roku. Jeśli komisje przyjmą sprawozdanie, projekt będzie można poddać głosowaniu. Niewykluczone, że odbędzie się ono w piątek.

O ratyfikację konwencji apelują m.in. organizacje pomagające ofiarom przemocy oraz broniące praw człowieka. Konwencję krytykują m.in. organizacje prawicowe i prezydium Episkopatu Polski.

Posłowie wysłuchają też informacji o udziale Polski w pracach Unii Europejskiej w drugiej połowie 2014 roku.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl