Rozmowy ministrów obrony państw NATO

Dziś w Brukseli rozpoczynają się dwudniowe rozmowy ministrów obrony państw NATO. Ich głównym tematem będzie realizacja postanowień z Newport.

Chodzi m.in. o budowę sił natychmiastowego reagowania i ćwiczenia na wschodniej flance – a także długofalowe zdolności sojuszu.

Szef MON Tomasz Siemoniak, powiedział, że spotkanie ma być pierwszym ważnym krokiem do szczytu NATO, który odbędzie się w Warszawie za półtora roku. Według wicepremiera można się spodziewać, że jednym z tematów będzie tworzenie składów sprzętu dla sił przybywających na ćwiczenia. Siemoniak ma się też spotkać z sekretarzem obrony USA Chuckiem Hagelem.

Polsce jest teraz potrzebna strategia bezpieczeństwa powiązana przede wszystkim ze Stanami Zjednoczonymi – powiedział poseł Dariusz Seliga, z sejmowej komisji obrony narodowej.

– To, co obecnie prezentuje minister Koziej, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego – strategię dla bezpieczeństwa Polski – to tylko słowa, pewne frazesy. Nam potrzeba konkretnych działań. My już się nadebatowaliśmy, nagadaliśmy, a teraz potrzebujemy etatów w wojsku i dobrego uzbrojenia. To uzbrojenie powinny robić polskie firmy. Potrzebujemy śmigłowców, wszystkiego, co jest związane z naszym bezpieczeństwem, z obroną naszych granic. Potrzebne są szkolenia rezerwistów – przypomnę, że projekt NSR upadł. Dobrze, że rozmawiamy w Brukseli, że są założenia szpicy, że jest Newport itd. Ale jak świat światem, nigdy Niemiec czy Francuz nie umierał i nie będzie umierał za Polaków. To nie zmieniło się do dzisiaj – powiedział Dariusz Seliga.

W tym roku w ćwiczeniach wojsk lądowych mają wziąć udział sojusznicy z USA, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Kanady i Francji.

RIRM

drukuj