fot. PAP/Leszek Szymański

Drugi dzień wiosennej sesji Zgromadzenia Parlamentarnego NATO

Dziś drugi dzień wiosennej sesji Zgromadzenia Parlamentarnego NATO. Biorą w niej udział parlamentarzyści z państw członkowskich Sojuszu Północnoatlantyckiego, a także przedstawicieli krajów stowarzyszonych i obserwatorów.

Na dziś zaplanowano debaty w ramach: Komisji Cywilnego Wymiaru Bezpieczeństwa, Komisji Gospodarki i Bezpieczeństwa oraz Komisji Politycznej. Odbędzie się m.in. dyskusja poświęcona Rosji i związanymi z nią wyzwaniami dla społeczności euroatlantyckiej, między innymi „zagrożeniami hybrydowymi”. Sesję otworzył wczoraj przewodniczący zgromadzenia parlamentarnego Paolo Alli.

– Bardzo ważne jest to, że spotykamy się właśnie tutaj – Polska obchodzi 100. rocznicę odzyskania niepodległości i 550-lecie parlamentaryzmu. Są to okoliczności, które nadają wyjątkowe znaczenie naszemu spotkaniu w Warszawie – podkreślił Paolo Alli.   

Dla Polski priorytetem jest przekonanie parlamentarzystów do wzmocnienia wschodniej flanki NATO.

– To, co jest dla nas najważniejsze, to jest flanka wschodnia, czyli obecność wojsk sojuszniczych na flance wschodniej. Ten proces, który trwa od Walii, poprzez szczyt w Walii i Warszawie, jest nadal kontynuowany. Chodzi o to, żeby przekonać naszych partnerów, sojuszników, parlamentarzystów z innych krajów o tym, jak wygląda sytuacja – wskazał przewodniczący polskiej delegacji do zgromadzenia parlamentarnego poseł Marek Opioła.

Zgromadzenie Parlamentarne NATO zostało powołane do życia w 1955 r. Jego jest wzmocnienie więzi między państwami należącymi do Sojuszu oraz promowanie demokracji parlamentarnej, gospodarki rynkowej, kontroli parlamentarnej nad siłami zbrojnymi i polityką bezpieczeństwa.

TV Trwam News/RIRM

drukuj