Sejm przyjął informację nt. priorytetów polityki zagranicznej

Sejm przyjął informację szefa MSZ Radosława Sikorskiego nt. priorytetów polityki zagranicznej w 2013 r. W głosowaniu upadł wcześniej wniosek Prawa i Sprawiedliwości, które chciało odrzucenia informacji ministra.

Przypomnijmy, szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski przekonywał, że Polska umacnia się w UE; ocenił też, że międzynarodowa pozycja Polski jest dobra. Podkreślił, że przystąpienie do strefy euro leży w naszym strategicznym interesie. Zadeklarował, że modernizacja sił zbrojnych, to nasz priorytet na najbliższą dekadę.

Dzisiaj, jeszcze przed głosowaniem posłowie: PiS-u i Solidarnej Polski pytali ws. mianowania b. szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Tomasza Arabskiego na ambasadora RP w Hiszpanii. Adresatem pytania posła Arkadiusza Mularczyka był premier Donald Tusk.

– Czy nie będzie Panu wstyd, gdy za rok prokuratura uzna, że pan Arabski odpowiedzialny jest za zaniedbania przy organizacji lotu do Smoleńska? Czy nie będzie Panu wstyd, gdy prokurator postawi zarzut panu Arabskiemu z art. 231? Czy nie będzie Panu wstyd, jeśli będzie Pan musiał odwoływać pana Arabskiego z funkcji ambasadora? – pytał poseł Arkadiusz Mularczyk.

Poseł Witold Waszczykowski, b. wiceminister spraw zagranicznych zaapelował do prezydenta, by nie zgadzał się na pełnienie funkcji ambasadora przez Tomasza Arabskiego.

Obecnie posłowie zapoznają się z informacją rządu na temat sytuacji w PLL LOT SA. Przed bankructwem spółkę ma uchronić plan naprawczy. Prezes LOT-u przekazał go ministrowi skarbu. W ramach planu spółka ma wycofać 29 dzierżawionych embraerów, 3 boeingi i zamienić je na boeingi 737-800. Według związkowców cała ta operacja wyniesie spółkę 250 mln zł.

Jak mówi poseł Andrzej Adamczyk z sejmowej Komisji Infrastruktury takie posunięcie jest dla spółki bardzo niebezpieczne.

– Docierają do nas informacje o tym, że ten plan naprawdę nie jest pogłębiony szczególną analizą uwarunkowań zewnętrznych. Oznacza to wpływy finansowe z działalności. To oznacza brak zabezpieczenia środków finansowych do operacji, które w tym planie się zakłada. Mówi się o wycofaniu 29 samolotów, które są w dzierżawie. To koszt około 250 mln złotych. Są to potężne pieniądze. Skąd spółka weźmie takie pieniądze? Na jakie źródła finansowania i przychody liczy? – akcentował poseł Andrzej Adamczyk.

Do tego wszystkiego dochodzą zwolnienia personelu. Zwolnionych ma zostać 360 pracowników administracji i 320 stewardes oraz pilotów.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl