By Adrian Grycuk - Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=37535839

Polskie MSZ: Wypowiedź rzecznika KE jest całkowicie niedopuszczalna

Polski rząd ocenia wypowiedź rzecznika Komisji Europejskiej jako całkowicie niedopuszczalną. Takie stanowisko przedstawił wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński po spotkaniu z szefem Przedstawicielstwa KE w Polsce.

Wczoraj rzecznik Komisji powiedział, że nie ma ona wątpliwości co do prawomocności Sądu Najwyższego, ale ma w odniesieniu do polskiego Trybunału Konstytucyjnego.

Twierdził też, że prawomocność Trybunału została „poważnie podważona” i nie może on wydawać już „efektywnej konstytucyjnej oceny”.

W związku z tą wypowiedzią dziś do MSZ został wezwany szef Przedstawicielstwa KE w Polsce, Marek Prawda. Na konferencji po rozmowach wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński powiedział, że słowa te są niedopuszczalne. Wskazał też na niekonsekwencję KE.

– Wczoraj rzecznik KE powiedział, że jeden z organów polskiego sądownictwa jest organem, którego legitymacja, prawomocność, zdolność do efektywnej ochrony konstytucyjnej została bardzo mocno podważona. Traktujemy tę wypowiedź jako bardzo poważną niekonsekwencję i stosowanie podwójnych standardów w stosunku do tego, jakie oczekiwania stawiane są wobec Polski, a jakie oczekiwania KE stawia sama sobie. KE jest organem politycznym, jej wypowiedzi mają charakter oceny, do czego oczywiście indywidualne osoby mają prawo. Ale jeśli KE oczekuje przestrzegania pewnych zachowań od państw członkowskich, to sama powinna pewne standardy zachować – podkreślił Paweł Jabłoński.

Wiceszef MSZ dodał, że Polska oczekuje – w myśl unijnych traktatów – poszanowania przez KE tożsamości konstytucyjnej państw członkowskich. Jednocześnie zapewnił, że polskie władze są gotowe do dialogu.

W przyszły wtorek  w Polsce będzie przebywała wiceszefowa KE Vera Jourova. O reformie sądownictwa chce rozmawiać z przedstawicielami między innymi rządu, Sejmu, Senatu, SN i RPO.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl