fot. flickr.com

KE zamierza wprowadzić podatek od śladu węglowego

Komisja Europejska planuje wprowadzić podatek od śladu węglowego. Mechanizm ma wejść w życie w 2023 roku.

Podatek od śladu węglowego to jeden z elementów unijnego pakietu Fit for 55. Jego celem jest zmniejszenie emisji CO2 i osiągnięcie tzw. neutralności klimatycznej. Nowy podatek ma objąć swoim zasięgiem takie towary, jak cement, żelazo, stal i aluminium. One najczęściej są importowane z krajów, które do Unii Europejskiej nie należą.

– Podatek graniczny od śladu węglowego może z jednej strony wyrównać szasnę przemysłów europejskich, ale z drugiej strony już dzisiaj słychać, że wszyscy, którzy są importerami stali i wykorzystują tę stal w produkcji różnego rodzaju towarów, produktów, a nawet usług, będą mieli w związku z tym trudniejszą sytuację – zaznaczył premier RP, Mateusz Morawiecki.

Nowa propozycja KE ma zmobilizować państwa nienależące do UE do wprowadzania ekologicznych rozwiązań. Pakiet ma zarówno przeciwników, jak i entuzjastów.

Patrząc już dzisiaj na to, co się kryje w drugim dnie Sibamu, bo o ile mobilizacja pozostałych państw, które w sposób niesprawiedliwy w wymiarze ekonomicznym i klimatycznym korzystają z tego, co mogą pozyskać w państwach uboższych i wolniej rozwijających się, to wymaga wyrównania. Takie rozwiązania będziemy popierać, o ile nie wpłyną one na zmniejszenie konkurencyjności naszych przedsiębiorstw – wskazała Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska.

Wprowadzenie nowych regulacji prawnych może także wpłynąć na wyższe ceny towarów – dodała minister klimatu i środowiska. Mechanizm ma wejść w życie w 2023 roku. W późniejszych latach pakiet ma być rozszerzany o kolejne sektory.

TV Trwam News

drukuj