PAP/Piotr Nowak

Od 1 grudnia zostaną wprowadzone w Polsce nowe restrykcje sanitarne

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział wprowadzenie od 1 grudnia nowych obostrzeń epidemicznych. Ma to związek z pojawieniem się nowego wariantu koronawirusa o nazwie omikron. Nowe restrykcje mają służyć zmniejszeniu obecnej skali zakażeń.

Od środy do 50 procent zmniejszają się limity dla osób niezaszczepionych m.in. w kościołach, lokalach gastronomicznych, hotelach, obiektach kulturalnych i sportowych, a także podczas koncertów.

Zmieniony będzie też m.in., limit osób na zgromadzeniach i uroczystościach, na których obecnie mogło być 150 osób – nowy limit to 100 osób.  Nowe limity mają obowiązywać do 17 grudnia.

Oprócz tego – jak mówił minister Adam Niedzielski – szykują się zmiany dla osób podróżujących do krajów spoza Strefy Schengen.

Podjęliśmy decyzję – razem z ministrem Krzysztofem Saczką – o wydłużeniu kwarantanny do 14 dni. Przypominam, że do tej pory kwarantanna na standardowych warunkach wynosiła 10 dni. Zwolnienie z tej kwarantanny może mieć miejsce dopiero od 8 dnia po wykonania testu PCR – poinformował Adam Niedzielski.

Rząd wydaje też zakaz lotów do 7 krajów, które są rekomendowane przez Europejską Agencję ds. Kontroli Zakażeń.

Na liście znalazły się: Botswana, Eswatini, Lesotho, Mozambik, Namibia, RPA i Zimbabwe. Osoby wracające z tych krajów będą miały wydłużoną kwarantannę do 14 dni.

RIRM

drukuj