fot. https://twitter.com/mblaszczak

Izolacja oraz kwarantanna dla służb medycznych i mundurowych będzie krótsza

Resort zdrowia liczy, że od przyszłej środy izolacja dla służb medycznych i mundurowych będzie trwała 7 dni, a od piątego dnia będą one mogły wykonać test i przy ujemnym wyniku być z niej zwolnionym. Kwarantanna z kolei ma trwać 5 dni.

Rzecznik resortu zdrowia, Wojciech Andrusiewicz, powiedział w piątek, że są to niezwykle istotne kwestie dla medyków i mundurowych pod kątem ich działania. Jak podał, obecnie ws. decyzji o skróceniu izolacji i kwarantanny dla nich trwają ustalenia z resortami obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji.

Ministerstwo chce, by zmiany obowiązywały od przyszłego tygodnia.

– Liczymy, że od przyszłej środy izolacja po zakażeniu wirusem to będzie siedem dni, ale od piątego dnia będzie można wykonać test. Jeżeli będzie on ujemny, wtedy dana osoba będzie zwalniana z izolacji. Kwarantanna natomiast jest skracana do okresu pięciu dni. Po tym czasie nie trzeba się testować. W służbach medycznych obowiązuje codzienne testowanie, więc nikt nie musi być kierowany na kwarantannę – wyjaśnia Wojciech Andrusiewicz.

W przypadku pozostałych obywateli kwarantanna od 25 stycznia trwa 7 dni w przypadku osoby zakażonej. Izolacja dla osób bez objawów wynosi 10 dni.

Ministerstwo Zdrowia odnotowało w piątek 57 tys. 262 nowych przypadków koronawirusa. Zmarło 271 zakażonych osób. Odsetek zakażeń wariantem omikron wynosi 63 procent.

Od 28 stycznia każdy punkt wymazowy wykonujący testy PCR może testować antygenowo. Jeśli chodzi o wykonywanie szybkich i bezpłatnych testów antygenowych w aptekach, te można robić już w ok. 140 miejscach w kraju.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl