fot. PAP/Leszek Szymański

Ruszają zapisy na szczepienia osób urodzonych w 1964 roku

Dziś na szczepienia rejestrują się osoby z rocznika 1964. Według zapowiedzi rządu od jutra mają działać punkty szczepień drive-thru. Z kolei na najbliższy poniedziałek planowane jest otwarcie pierwszego punktu szczepień powszechnych.

W Polsce znajduje się 6,5 tys. punktów szczepień. Zaszczepiono w nich ponad 7 mln Polaków. Ponad 2 mln z nich otrzymało dwie dawki. Polska pozostaje zróżnicowana pod względem tempa szczepień. W odpowiedzi mają powstać nowe punkty masowego szczepienia.

– Wyróżniliśmy powiaty, w których czas na zaszczepienie całej populacji jest znacznie dłuższy niż średnia w kraju. Przede wszystkim zalecaliśmy i prosiliśmy samorządowców o pomoc w stworzeniu punktów szczepień właśnie w tych powiatach – wskazuje Filip Nowak, prezes NFZ.

Rząd zapowiada także powstanie punktów szczepień drive-thru. Zostaną one otwarte jutro. Każdego dnia rusza rejestracja na szczepienie dla kolejnych roczników. Dziś zapisują się osoby chętne z rocznika 1964. Jutro rusza rejestracja dla osób z rocznika 1965. I tak kolejno do rocznika 1973.

– Każdego tygodnia będziemy przyspieszać nasze tempo. W tym tygodniu planujemy, podobnie jak w zeszłym, przekroczyć liczbę 1 mln wykonanych szczepień – informuje minister Michał Dworczyk, szef Kancelarii Premiera.

Szczepienia są narzędziem, po które rząd sięga w walce z epidemią. Jednak sytuacja ciągle jest niepokojąca. Szczególnie źle jest w województwie lubelskim. Pojawia się tam coraz więcej zakażeń. Szpitale zapełniają się chorymi. Zajętych jest coraz więcej łóżek. Na Lubelszczyźnie obecnie działają 32 punkty szczepień. Wojewoda Lech Sprawka proponuje kolejne 27 lokalizacji.

– Wymóg, jaki sobie postawiliśmy sobie, to minimum 200 szczepień dziennie tak, że potencjał szczepień na Lubelszczyźnie byłby na poziomie ok. 14 tys. dziennie – mówi Lech Sprawka, wojewoda lubelski.

Narodowy Program Szczepień ma prowadzić do zaszczepienia wszystkich chętnych Polaków do końca sierpnia.

TV Trwam News

drukuj