fot. pixabay.com

Sędzia Z. Drożdżejko: W przyszłości będzie trzeba naprawiać wymiar sprawiedliwości

Po każdej stronie sporu politycznego muszą znaleźć się ludzie którzy będą chcieli porozumienia dla dobra państwa. Bazą porozumienia musi być konstytucja. Nie można wprowadzać rozwiązań siłowych, ponieważ one są krótkoterminowe. Tymczasem bezprawnie zmieniane są władze w organach wymiaru sprawiedliwości, co grozi destabilizacją państwa. Nie ulega więc wątpliwości, że w przyszłości będzie trzeba naprawiać wymiar sprawiedliwości – powiedział sędzia Zygmunt Drożdżejko, członek Zarządu Ogólnopolskiego Zrzeszenia Sędziów „Sędziowie RP”, na antenie Radia Maryja we wtorkowej audycji „Aktualności dnia”.

25 maja w murach Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu będzie miała miejsce Konferencja „W obronie Państwa prawa”. Wydarzenie odbędzie się we współpracy z Ogólnopolskim Zrzeszeniem Sędziów „Sędziowie RP” w Krakowie.

– Pomysł zorganizowania konferencji powstał w związku z kryzysem państwa prawa, jaki obecnie przechodzimy. Bezprawnie zmieniane są władze w organach wymiaru sprawiedliwości, co grozi destabilizacją państwa i powoduje, że zagrożonych jest wiele instytucji służących ochronie obywateli oraz państwa prawa. (…) To w przyszłości może nieść za sobą dalekie konsekwencje. Zrodził się więc pomysł organizacji konferencji oraz zdefiniowania zagrożeń, które obecnie występują – wyjaśnił sędzia Zygmunt Drożdżejko.

– Dyskutanci będą zastanawiać się, jakie wprowadzić rozwiązania, aby załagodzić spór polityczny. (…) W ramach dyskusji będziemy starali się wymienić poglądy na temat tego, jakie wprowadzić rozwiązania legislacyjne, aby przywrócić praworządność w Polsce, (…) bo nie ulega wątpliwości, że w przyszłości będzie trzeba naprawiać wymiar sprawiedliwości – dodał.

Członek Zarządu Ogólnopolskiego Zrzeszenia Sędziów „Sędziowie RP” przyznał, że „po objęciu władzy przez nową koalicję doszło do bezprecedensowych sytuacji związanych z kwestionowaniem orzecznictwa sądu. Samo kwestionowanie orzeczeń zdarzało się w przeszłości. Nigdy jednak nie było tak, żeby organy władzy to kwestionowały”.

– Kwestionowanie orzeczeń niesie za sobą ogromne zagrożenia. W parlamencie znajduje się ustawa o zmianie Ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. W swych przepisach zawiera ona stwierdzenie, że „określone wyroki TK są nieważne”. Jeżeli tego typu ustawa przejdzie, to dojdzie do sytuacji, w której kolejna władza będzie wydawała ustawy, gdzie będzie uznawała inne wyroki za nieważne – zaznaczył gość Radia Maryja.

Zapytany o rozwiązania na zażegnanie aktualnych problemów w polskim sądownictwie sędzia Zygmunt Drożdżejko powiedział, że „najważniejsze jest to, aby w swoich ugrupowaniach prym zaczęły wieść te osoby, które są świadome istniejących zagrożeń”.

– Chodzi o osoby, jakie będą chciały rozwiązywać konflikty, a nie je budować. To podstawowa rzecz. Po każdej stronie sporu politycznego muszą znaleźć się osoby, które będą chciały porozumienia dla dobra państwa. Rola prezydenta także jest tu istotna. Czy istnieje możliwość rozwiązania problemu w sposób koncyliacyjny? Tak, ale bazą porozumienia musi być konstytucja. Nie można wprowadzać rozwiązań siłowych, ponieważ one mają charakter tymczasowy. W oparciu o konstytucję trzeba poszukiwać rozwiązań i w tym duchu stworzyć odpowiednie ustawodawstwo, które będzie trwałe. (…) Na obecnym poziomie sporu najważniejsza byłaby zmiana konstytucji i szerokie porozumienie, aby stworzone ramy porozumienia mogły trwać przez wiele lat – wskazał sędzia Sądu Apelacyjnego w Krakowie.

Rozmowa z udziałem sędziego Zygmunta Drożdżejko dostępna jest do odsłuchania [w tym miejscu].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl