Nie będzie wysłuchania publicznego ws. reformy KRS

Sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka odrzuciła wnioski Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej o wysłuchanie publiczne oraz odrzucenie w całości projektu nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa.

Komisja obraduje nad rządowym projektem nowelizacji ustawy o KRS. Przewiduje on m.in. wygaszenie kadencji 15 członków Rady będących sędziami po 30 dniach od wejścia noweli w życie oraz powstanie w KRS dwóch izb.

Przewodniczący komisji Stanisław Piotrowicz z PiS podkreślił, że projekt o KRS to „dopiero początek reformy sądownictwa”.

Poseł Krystyna Pawłowicz zarzuciła opozycji, że odbiera Sejmowi prawo uchwalania ustaw. Przypomniała, że Konstytucja stanowi, iż sposób wyboru członków oraz ustrój KRS określa ustawa.

– Argumenty, które państwo tutaj przedstawiacie, to próba odebrania Sejmowi prawa uchwalania ustaw, a partii rządzącej odbieracie prawo realizacji reform. Większość na nas zagłosowała i chcemy te reformy wprowadzać. Przywołujecie wszystkich świętych sprzed wielu lat, różnie to interpretując i dowodząc wszystkim, że demokracja polega na tym, że mniejszość oceni, co jest konstytucyjne, a co nie. Może zacznijcie państwo od przeczytania Konstytucji. Artykuł 4. Konstytucji mówi tak: władza zwierzchnia należy do narodu – przypomniała Krystyna Pawłowicz.

Głosowanie nad nowelizacją ws. KRS według planów miałoby się odbyć w najbliższy piątek.

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj