fot. PAP/Rafał Guz

Dyskusja wokół Krajowej Rady Sądownictwa

Nawet poprawka, która daje wszystkim sędziom możliwość zabiegania o miejsce w Krajowej Radzie Sądownictwa, może nie wystarczyć, by prezydent zgodził się na całą ustawę.

Ani minister sprawiedliwości, ani prezydencka minister Małgorzata Paprocka, nie zaprzeczają, że doszło między nimi do rozmowy: na temat sędziów, sądów i Krajowej Rady Sądownictwa.

– To było obustronne przedstawienie swoich stanowisk – wskazała Małgorzata Paprocka.

Kancelaria Prezydenta nakreśliła czerwone linie i komunikowała zastrzeżenia. Senat postanowił poprawić uchwaloną wcześniej przez Sejm ustawę o Krajowej Radzie Sądownictwa. Media spekulowały, że był to ukłon w stronę głowy państwa, by uniknąć prezydenckiego weta. Nieoficjalne doniesienia wskazywały, że z rozmów ministra sprawiedliwości z Pałacem Prezydenckim nie był zadowolony premier. Uznał je za błąd, co miał zakomunikować Andrzejowi Dudzie w trakcie spotkania w cztery oczy. Po tym, co zrobił Senat, Sejm wciąż nie wrócił do prac nad ustawą. Poseł Kamila Gasiuk-Pihowicz z Koalicji Obywatelskiej nie jest w stanie określić, kiedy zbierze się w tej sprawie sejmowa komisja sprawiedliwości.

– Jesteśmy na etapie opinii i ekspertyz prawnych. Z ekspertami dogadujemy termin ich sporządzenia. Jak tylko na moim biurku pojawią się ekspertyzy, pierwszy krok, jaki zrobię, to zwołam komisję sprawiedliwości – podkreśliła Kamila Gasiuk-Pihowicz.

Senacka poprawka naraziła Platformę Obywatelską na krytykę ze strony tych organizacji, które chciały utrzymać podział na nowych sędziów i starych, a tym starym dać większy udział w kształtowaniu systemu sądownictwa. Pojawiła się opinia komisji weneckiej, która wyklucza taki scenariusz. Kancelaria Prezydenta ma jednak więcej zastrzeżeń. Dlatego senacka poprawka, choć ma poparcie Pałacu, może nie wystarczyć, by Andrzej Duda zgodził się na zmiany w KRS-ie.

– Ustawa jest dużo szersza. Na pewno nie ma dzisiaj argumentów prawnych, konstytucyjnych, aby kadencja KRS-u została przerwana – zaznaczyła minister w Kancelarii Prezydenta RP.

Medialne spekulacje wskazują, że do tematu Krajowej Rady Sądownictwa koalicyjna większość może wrócić dopiero po wyborach do Parlamentu Europejskiego.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl