fot. Marek Borawski/Nasz Dziennik

We wrześniu spotkanie prezydenta z przedstawicielami KRS

2 września dojdzie do spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami Krajowej Rady Sądownictwa. Prezydencki minister Andrzej Dera powiedział, że tematem rozmowy będzie współpraca prezydenta z KRS.

Pod koniec czerwca KRS otrzymała postanowienie prezydenta Andrzeja Dudy o odmowie powołania 10 kandydatów wskazanych przez Radę do pełnienia urzędu sędziego. W efekcie Krajowa Rada Sądownictwa przyjęła stanowisko w którym zwróciła uwagę na potrzebę wyjaśnienia zasad współdziałania w procedurze nominacyjnej sędziów.

– Będą szeroko poruszane sprawy współpracy między prezydentem a Naczelną Radą Sądownictwa. Jednym z tematów tej rozmowy na pewno będą kwestie nominacji, co było powodem tego, że na kilkaset wniosków, z którymi wystąpiła Krajowa Rada, prezydent w dziesięciu przypadkach odmówił nominacji sędziowskich – powiedział prezydencki minister Andrzej Dera.

Na sobotę 3 września Krajowa Rada Sądownictwa zwołała nadzwyczajny Kongres Sędziów Polskich, który zajmie się m.in. oceną sytuacji wokół Trybunału Konstytucyjnego oraz odmową powołania przez prezydenta niektórych kandydatów na sędziów.

RIRM

drukuj