Poseł Piotrowicz: Budka kandydatem na przetrwanie

37-letni Poseł PO Borys Budka zostanie nowym ministrem sprawiedliwości. Premier Ewa Kopacz zapowiedziała, że przedstawi tę kandydaturę we wniosku do prezydenta.

Budka ma zastąpić Cezarego Grabarczyka, który złożył dymisję w związku z aferą dot. jego pozwolenia na broń. W tej sprawie mogło dojść do sfałszowania protokołu z egzaminu na strzelnicy. [więcej]

Poseł Stanisław Piotrowicz, wiceszef sejmowej komisji sprawiedliwości, jest zaskoczony kandydaturą Borysa Budki na następcę Grabarczyka. Dodał, że jest to kandydat na przetrwanie, raczej nie można się spodziewać przeprowadzenia koniecznych reform wymiaru sprawiedliwości w Polsce.

– To pokazuje, że rządzący nie mają zaplecza, nie mają kadr i nie gwarantują Polsce stabilności. Nie gwarantują też żadnych reform, bo w resorcie sprawiedliwości  poza kuriozalnymi zmianami nie dokonano zasadniczych reform takich, na które oczekuje społeczeństwo. Myślę, że takich reform nie dokona żaden nowy minister. Należy zakładać, że będzie to minister na przetrwanie, względnie doprowadzi do dysfunkcjonalności wymiaru sprawiedliwości. Taką dysfunkcjonalność wiążę z ustawą, która wejdzie w życie z dniem 1 lipca 2015 roku. Do realizacji tej ustawy nie jest przygotowana ani prokuratura, ani policja, ani też inne służby – powiedział poseł Stanisław Piotrowicz.

Prezydent Bronisław Komorowski zapowiedział, że jeszcze dziś odwoła ze stanowiska ministra sprawiedliwości Cezarego Grabarczyka. Minister, który jest jednym z założycieli Komitetu Wyborczego Kandydata PO na prezydenta podał się do dymisji wczoraj późnym wieczorem. Jednak jeden z portali informuje, że to premier Ewa Kopacz telefonicznie skontaktowała się z Grabarczykiem i wymusiła na nim złożenie rezygnacji.

Andrzej Duda podkreśla, że PO przed wyborami zrobi wszystko, żeby nic nie zaszkodziło kampanii prezydenta Bronisława Komorowskiego.

– Myślę, że PO przede wszystkim tego się najbardziej obawiała, m.in. tak szybka decyzja, decyzja niespodziewana, bo jeszcze kilka godzin wcześniej pani premier Kopacz mówiła, że najpierw niech się wypowie prokuratura, określi swoje szczegółowe stanowisko w tej sprawie, a dopiero potem będzie można rozważać dymisję. Tymczasem wieczorem – dymisja i o to natychmiast przyjęta. Pan poseł Gowin, były minister sprawiedliwości, który zna doskonale Platformę i funkcjonujące tam uwarunkowania i zwyczaje mówi: ja podejrzewam, że to jest tylko wierzchołek góry lodowej, że sprawa jest dużo głębsza, powinna zostać wnikliwie zbadana – powiedział Andrzej Duda.

SP chce, by w związku ze sprawą pozwolenia na broń dla ministra Cezarego Grabarczyka zwołane zostało pilne posiedzenie sejmowej komisji sprawiedliwości.

Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości, powiedział, że wszystko wskazuje na to, iż o sprawie od długiego czasu wiedziała szefowa MSW i premier Ewa Kopacz – jednak do dymisji doszło w ostatnich dniach kampanii prezydenckiej.

Zbigniew Ziobro dodał, że minister Grabarczyk powinien zostać także rozliczony za nadużycia, do jakich doszło przy budowie dróg i autostrad. To on odpowiadał za fazę przygotowania umów i przetargów na drogi, które miały powstać na Euro 2012. [więcej]

 

RIRM

drukuj