fot. PAP/Jacek Turczyk

A. Duda: Potrzebujemy nowoczesnego polskiego przemysłu zbrojeniowego

Potrzebujemy nowoczesnego polskiego przemysłu zbrojeniowego, który będzie innowacyjny – podkreśla prezydent RP Andrzej Duda. Najwyższy przedstawiciel państwa polskiego uczestniczy w konferencji „Nowoczesny przemysł obronny RP zasadniczym segmentem systemu bezpieczeństwa państwa”.

Podczas spotkania zostaną omówione kwestie trendów rozwojowych przemysłu zbrojeniowego, a także prowadzonych badań naukowych na rzecz obronności państwa.

Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że stać nas na to, by polski przemysł zbrojeniowy był innowacyjny. Zwrócił uwagę, że polscy eksperci budują dziś potencjał innych krajów.

– Czy to można zmienić? Nie jest to łatwe, dlatego że nie jesteśmy ani na poziomie ekonomicznym, ani gospodarczym i w efekcie zamożności społeczeństwa Republiki Federalnej Niemiec, nie jesteśmy na poziomie Stanów Zjednoczonych. Ale czy możemy podejmować działania zmierzające w tym kierunku, żeby się to zmieniło? W moim przekonaniu nie tylko możemy, ale i musimy. To jest kwestia dobrego przygotowania rozwiązań ustawodawczych, rozwiązań prawnych, które w tym zakresie będą funkcjonowały – wskazywał Andrzej Duda.   

Prezydent dodał, że obecne władze opracowały już pierwszą ustawę o innowacyjności, a nad drugą trwają prace.

Organizatorem Konferencji jest Politechnika Warszawska oraz Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent RP.

RIRM

drukuj