fot. PAP/EPA

Schetyna: UE nie wyklucza trzeciej fazy sankcji wobec Rosji

Szef polskiego MSZ Grzegorz Schetyna powiedział, że UE nie wyklucza wprowadzenia trzeciej fazy sankcji wobec Rosji. Wszystko zależy od utrzymania bądź załamania porozumień z Mińska.

Schetyna spotkał się dziś w Warszawie z ministrem spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Philipem Hamondem. Następnie politycy udali się na Łotwę gdzie trwa nieformalne spotkanie szefów spraw zagranicznych poświęcone sytuacji na wschodzie Ukrainie.

Dr Przemysław Żurawski vel Grajewski, politolog podkreśla, że w perspektywie kilku tygodni konflikt rozgorzeje na nowo. Ekspert zauważa, że zmienia się główny nurt państw, które podejmują działania mające na celu wygaszenie działań wojennych.

– Sądzę, że w perspektywie kilku tygodni (najpóźniej do maja) musimy oczekiwać wznowienia ofensywy ze strony Rosji. To, że Rosjanie będą kontynuowali wojnę uważam za oczywiste. Integrujące politycznie jest natomiast to, że Niemców i Francuzów w tej rozgrywce zaczynają zastępować Anglosasi. Położyłbym tutaj akcent na operacje poza unijne w tym rozumieniu, że wypada szefowi MSZ brytyjskiego twierdzić, że to będzie zmiana polityki unijnej. Wielka Brytania oczywiście ma w tej sprawie coś do powiedzenia, jako jedno z europejskich mocarstw – powiedział dr Przemysław Żurawski vel Grajewski

Ukraińska armia wycofuje wyrzutnie rakietowe „Uragan” z linii walk z prorosyjskimi separatystami na wschodzie Ukrainy. OBWE informuję, że podobne działania podejmują także separatyści. Wycofanie sprzętu ma pozwolić na utworzenie strefy bezpieczeństwa o szerokości minimum 50 km.

RIRM

drukuj