fot. twitter.com

Media: Nie będzie dużych cięć dla Polski w unijnym budżecie

Unijny budżet na lata 2021-2027 będzie korzystniejszy dla Polski, niż wynikało to z pierwszych przecieków z Komisji Europejskiej – podają we wtorek RMF FM i Polskie Radio. W stosunku do obecnego budżetu cięcia wynikające m.in. z Brexitu na spójność wyniosą 10 proc., a na rolnictwo – 5 proc.

Projekt przyszłego budżetu zostanie przedstawiony przez KE 2 maja.

Zdaniem RMF FM wstępnie ustalono już pulę unijnych wydatków: na politykę spójność przeznaczone miałyby być 392 mld euro, a na rolnictwo – 336 mld euro. Te informacje potwierdza też Polskie Radio.

Cięcia spowodowane Brexitem i nowymi wyzwaniami (migracja i bezpieczeństwo) będą więc wynosić 10 proc. na spójność i 5 proc. na Wspólną Politykę Rolną” – podaje radio.

Po trwającej do późnych godzin nocnych debacie w KE zdecydowano, że jednak głównym wskaźnikiem przyznawania funduszy na politykę spójności będzie dochód narodowy na głowę mieszkańca w danym regionie (obecnie jest to jedyne kryterium). Inne wskaźniki będą odgrywać mniejszą rolę” – pisze RMF FM.

Jak zaznacza portal, poprzednie symulacje budżetu, o których mówili jeszcze kilka dni temu urzędnicy Komisji Europejskiej, zakładały „o wiele dramatyczniejsze” cięcia. Wynosiły one nawet 15 proc na spójność i 17,5 proc. na rolnictwo.

Polskie Radio podaje, że obecne cięcia dla Polski mogą wynieść ok. 10 mld euro.

Jak dodaje, znacznych cięć w budżecie UE nie będzie.

Gabinet przewodniczącego zdecydował się zmienić zapisy, bo kilka krajów zagroziło wetem” – powiedział Polskiemu Radiu jeden z urzędników.

Oszczędności w unijnym budżecie z związku z Brexitem i nowymi celami poszukano gdzie indziej, głównie w obszarze innowacyjności i badań naukowych” – zaznacza Polskie Radio.

PAP/RIRM

drukuj