fot. twitter.com

Sąd Najwyższy odrzucił kasacje Aleksandra L., byłego funkcjonariusza WSI

Decyzja Sądu Najwyższego ostatecznie kończy sprawę rzekomej płatnej protekcji przy weryfikacji jednego z byłych oficerów Wojskowych Służb Informacyjnych. Sąd Najwyższy odrzucił kasacje Aleksandra L., byłego funkcjonariusza WSI, który bez żadnych podstaw powoływał się na wpływy w komisji weryfikacyjnej WSI. Przed rokiem sąd prawomocnie skazał Aleksandra L. na 4 lata więzienia.

Sprawa oskarżeń  o płatną  protekcję przy weryfikacji WSI sięga 2007 roku. Były funkcjonariusz WSI Leszek T. o rzekomej korupcji w komisji weryfikacyjnej poinformował Bronisława Komorowskiego, a ten Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Pułkownik Leszek T. miał twierdzić, że osobami, które mają  w komisji  kontakty są: dziennikarz Wojciech Sumliński i emerytowany żołnierz WSI Aleksander L., ale to  Aleksander L. miał sugerować Leszkowi T. możliwość pozytywnej wersyfikacji w zamian za 200 tys. zł. Wkrótce ABW aresztowało zarówno dziennikarza jak i byłego żołnierza WSI.

Cała sprawa  miała podłoże polityczne. Chodziło o skompromitowanie komisji, która w latach 2006- 2007 weryfikowała funkcjonariuszy Wojskowych Służb Informacyjnych. Jej pracami kierował Antoni Macierewicz.

W grudniu 2015 r., Sąd  uniewinnił Wojciecha Sumlińskiego oraz skazał Aleksandra L. na cztery lata więzienia. Mężczyzna twierdził, że padł ofiarą prowokacji Leszka T. który w 2012 roku zmarł. Wyrok ten został we wrześniu 2016 r. utrzymany przez warszawski sąd okręgowy. Aleksander L. zwrócił się do sadu najwyższego z wnioskiem o kasację. Sąd wniosek ten odrzucił. Aleksander L. trafi wkrótce do więzienia.

TV Trwam News/RIRM

drukuj