fot. flickr.com

Polska przekazała TSUE wyjaśnienia ws. Izby Dyscyplinarnej SN

Polska przekazała dziś Trybunałowi Sprawiedliwości Unii Europejskiej wyjaśnienia w sprawie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

Ma to związek z wystosowaną w październiku ubiegłego roku skargą Komisji Europejskiej w sprawie systemu dyscyplinarnego dla sędziów w Polsce i późniejszego wniosku o zastosowanie środków tymczasowych w tej sprawie.

Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik był dziś pytany przez dziennikarzy o to, co znajdzie się w odpowiedzi do unijnego trybunału.

– Konsekwentnie podtrzymujemy, że organizacja wymiaru sprawiedliwości, jego funkcjonowanie jest domeną wyłącznie państwa członkowskiego Unii Europejskiej i tutaj w żadnym traktacie, żaden przepis nie daje prawa do tego, żeby Unia Europejska ingerowała w organizację i funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości państwa członkowskiego. Nie ma takiej podstawy prawnej, to jest po pierwsze. Sprawa druga, to jest kwestia (idąc tym tokiem), jeżeli rzeczywiście Trybunał Sprawiedliwości przychyliłby się do tego wniosku Komisji Europejskiej, to w istocie nastąpiłoby podważenie funkcji kreacyjnej parlamentu – wskazał Michał Wójcik.

Wiceminister podkreślił też, że we wniosku Komisji Europejskiej nie ma informacji o wielomilionowych karach. Apelował, aby nie straszyć Polaków.

W styczniu KE wystąpiła do TSUE o środki tymczasowe w sprawie przepisów dotyczących reżimu dyscyplinarnego wobec polskich sędziów. Jeśli TSUE przyjmie ten wniosek, Izba Dyscyplinarna SN zostanie zawieszona.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl