S. Szwed: Głównym celem wyciąganie z długotrwałego bezrobocia

Naszym głównym celem w tej chwili jest wyciąganie z bezrobocia osób, które są długotrwale bez pracy – wskazał wiceminister Stanisław Szwed. Wiceszef resortu rodziny pracy i polityki zaznaczył, że spadek bezrobocia jest obecnie wyraźny i wyższy niż założono w ustawie budżetowej na ten rok.

Minister zaznaczył, że statystycznie wynik mógłby być lepszy, ponieważ część osób rejestruje się jako bezrobotne ze względu na składkę zdrowotną.

Wiceminister podkreślił też, że problemem dla resortu są tzw. długotrwale bezrobotni, czyli osoby, które są na bezrobociu powyżej 12 miesięcy.

Naszym głównym celem na przyszły rok, w przyszłorocznym budżecie, jest wyciąganie tych osób z bezrobocia. To jest najtrudniejszy problem, bo są osoby, które są przez kilkanaście lat na bezrobociu. (…)  Cieszymy się z tego niskiego bezrobocia, ale wiemy też, że to bezrobocie w Polsce jest zróżnicowane. Nie możemy patrzeć na duże miasta, gdzie występuje bezrobocie śladowe, bo są też tereny, gdzie bezrobocie jest jeszcze dwucyfrowe –  zaznaczył wiceminister Stanisław Szwed.

Stopa bezrobocia rejestrowanego w październiku wyniosła 8,2 proc. i – jak wskazuje resort pracy – jest najniższa od 25 lat.

W końcu miesiąca w urzędach pracy zarejestrowanych bezrobotnych było 1 mln  309 tys. osób, co oznacza spadek w porównaniu do końca września 2016 r. o prawie 15 tys. osób.

RIRM

drukuj