fot. PAP/Radek Pietruszka

S. Karczewski: Nie będzie uzupełniających wyborów do Senatu, jeśli senatorowie dostaną się do PE

Nie będzie uzupełniających wyborów do Senatu, jeśli senatorowie startujący w majowych wyborach zdobędą mandaty w Parlamencie Europejskim; do jesiennych wyborów parlamentarnych Izba będzie mniejsza – stwierdził w piątek Stanisław Karczewski, marszałek Senatu.

Stanisław Karczewski został zapytany w radiowej Trójce, czy jeśli senatorowie, którzy startują w wyborach dostaną się do PE, to w Senacie planowane są zmiany w składzie.

,,Nie będzie żadnych zmian, dlatego że nie będzie dodatkowych wyborów” – odparł marszałek.

W związku z tym – dodał – Senat do październikowych wyborów parlamentarnych będzie mniejszy.

,,Absolutnie nie będzie żadnych wyborów” – powiedział Stanisław Karczewski.

Życzył przy tym wszystkim senatorom Prawa i Sprawiedliwości startującym w eurowyborach, żeby zdobyli mandat w PE.

Wśród senatorów PiS – startujących w wyborach do europarlamentu – są m.in.: Adam Bielan i Maria Koc, wicemarszałkowie Senatu, Konstanty Radziwiłł, Aleksander Szwed, Rafał Ślusarz oraz Andrzej Stanisławek.

Zgodnie z Kodeksem wyborczym prezydent zarządza wybory uzupełniające do Senatu w przypadku: śmierci senatora; upływu terminu do wniesienia odwołania od postanowienia Marszałka Senatu o wygaśnięciu mandatu (wygaśnięcie mandatu następuje m.in. w związku z wyborem w toku kadencji na posła do Parlamentu Europejskiego); nieuwzględnienia odwołania od postanowienia Marszałka Senatu o wygaśnięciu mandatu przez Sąd Najwyższy.

Kodeks stanowi, że wybory uzupełniające zarządza się i przeprowadza w terminie 3 miesięcy od dnia stwierdzenia wygaśnięcia mandatu senatora. Zarazem zgodnie z Kodeksem wyborczym wyborów uzupełniających nie przeprowadza się w okresie 6 miesięcy przed dniem, w którym upływa termin zarządzenia wyborów do Sejmu.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w Polsce 26 maja. Polacy będą wybierać 52 europosłów. W całej Unii wybory odbędą się w dniach 23-26 maja; Europejczycy wybiorą w sumie 705 europosłów.

>

PAP/RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl