fot. Tomasz Strąg

S. Karczewski: Cieszę się, że Fulop pokazał zmianę w toku swojego myślenia

Cieszę się, że osoba wypowiadająca się w sposób nieuzasadniony i krzywdzący o marszałku Senatu i o wszystkich Polakach, choć nie przeprosiła, to pokazała zmianę w toku swojego myślenia – powiedział PAP marszałek Stanisław Karczewski, odnosząc się do wypowiedzi burmistrza Jersey City.

Na początku maja we wpisie na Twitterze Fulop negatywnie wypowiedział się o Karczewskim po tym, jak marszałek Senatu skrytykował pierwotne plany władz Jersey City dotyczące usunięcia Pomnika Katyńskiego z jego dotychczasowej lokalizacji.

„To jest prawda o sile stojącej za tym pomnikiem. Mogę jedynie powiedzieć, że ten facet jest żartem. Fakty są takie, że znany antysemita, biały nacjonalista i osoba zaprzeczająca Holokaustowi, czyli ktoś taki jak on, ma zerową wiarygodność. Jedyną nieprzyjemną sprawą jest senator Stanisław. Kropka. Zawsze chciałem mu to powiedzieć” – napisał Fulop.

W oświadczeniu, które ma zostać wygłoszone w poniedziałek burmistrz Jersey City, wyraził żal z powodu swojego wpisu na Twitterze.

„Uważam za niefortunne, że nieporozumienia związane z moimi planami dotyczącymi Pomnika Katyńskiego doprowadziły do nagromadzenia się urazów po obu stronach. U podstaw tych planów były jednak dobre intencje. (…) Jeżeli moje wypowiedzi na Twitterze sprawiły wrażenie, że nie szanuję Senatora Karczewskiego, to głęboko tego żałuję” – dodał.

Fulop poinformował także, że wraz z żoną jest „w trakcie finalizowania planów podróży do Polski w ostatnim tygodniu czerwca”; wyraził też nadzieję, że marszałek Senatu zechce spotkać się z nim osobiście „i podjąć pozytywny dialog”.

Do tego oświadczenia odniósł się Stanisław Karczewski. Jak podkreślił, działania dyplomatyczne wsparte przez mówiącą jednym głosem Polonię dały „bardzo dobry efekt, który jest naszym wspólnym sukcesem”.

W ocenie marszałka Senatu przyczynił się do tego dialog, który – jak mówił – „zawsze powinien górować nad emocjami i który jest najlepszą drogą do rozwiązania konfliktów”.

„Cieszę się, że osoba wypowiadająca się w sposób nieuzasadniony i krzywdzący o marszałku Senatu Rzeczypospolitej Polskiej i o wszystkich Polakach, choć nie przeprosiła, to pokazała zmianę w toku swojego myślenia. Wyrażam zadowolenie z tej zmiany i zamiarów odwiedzenia Polski i niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz” – oświadczył Stanisław Karczewski.

Marszałek zachęcił też burmistrza Fulopa do odwiedzenia Katynia, Muzeum Powstania Warszawskiego, oraz Muzeum II Wojny Światowej.

„Za wcześnie, by mówić o spotkaniu ze mną. Zobaczymy co przyniesie przyszłość” – dodał Karczewski.

Fulop poinformował też, że poniedziałkowa konferencja prasowa, na której ma odczytać oświadczenie, będzie „dobrą okazją, by potwierdzić (jego) oddanie dla społeczności polonijnej w Jersey City i całym stanie New Jersey”.

Pomnik Katyński jest usytuowany w Jersey City, w stanie New Jersey, na placu Exchange Place. 30 kwietnia burmistrz Fulop informował o projekcie stworzenia parku na terenie, na którym stoi obecnie monument. Zapowiedział, że pomnik zostanie przeniesiony i tymczasowo przechowany w Departamencie Prac Publicznych, aby nie został uszkodzony. Plany usunięcia pomnika wywołały sprzeciw miejscowej Polonii, a także władz w Warszawie.

W ramach wypracowanego ostatecznie, kompromisowego rozwiązania pomnik ma pozostać na nadbrzeżu rzeki Hudson i zostanie jedynie przesunięty o 60 metrów od miejsca, w którym znajduje się obecnie.

PAP/RIRM

drukuj