Francja: Marszałek Karczewski wziął udział w czytaniu „Wesela”

Francja jest jednym z 22 krajów na świecie, w których czytano w sobotę „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. W czytaniu utworu wziął udział marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski. Dzień wcześniej oglądał z Polonią w Ambasadzie RP w Paryżu mecz eliminacyjny do piłkarskich MŚ 2018 Polska-Dania.

„Mam nadzieję, że lepiej nam wyjdzie dziś, niż wyszło nam wczoraj w czasie meczu. Towarzyszy mi ogromna trema, bo będę czytał z profesjonalnymi aktorkami” – powiedział marszałek, zwracając się do ponad stu rodaków uczestniczących w finale akcji Narodowe Czytanie.

Do lektury „Wesela” wprowadzenie wygłosił profesor Piotr Biłos, wybitny literaturoznawca. Fragmenty dramatu odczytały aktorki Elżbieta Koślacz-Virol i Agnieszka Grzybowska.

Spotkanie z Polonią było także okazją do powitania nowego ambasadora RP w Paryżu Tomasza Młynarskiego.

„Przed panem trudna misja” – podkreślił Stanisław Karczewski. Obecną sytuację polityczną w Polsce marszałek Senatu skomentował słowami:

„Wiemy, ze spór polityczny jest twórczy. Będziemy robić wszystko, żeby zmieniać nasz wizerunek w Europie (…). Jesteśmy gotowi do dialogu”.

Marszałek zwiedził muzeum Marii Curie Skłodowskiej i złożył wieniec przy grobie polskiej uczonej w paryskim Panteonie. Spotkał się także z polskimi weteranami. Po południu weźmie udział w inauguracji roku szkolnego w Polskiej Szkole im. Adama Mickiewicza w Paryżu, a następnie złoży wieńce przy pomniku upamiętniającym Polaków poległych za Francję, a także przy grobie Fryderyka Chopina na cmentarzu Pere Lachaise.

Narodowe Czytanie to organizowana przez Prezydenta RP od 2012 r. ogólnopolska akcja publicznego czytania wybitnych polskich dzieł. Jej celem jest propagowanie polskiej literatury, popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na poprawną polszczyznę i wzmacnianie narodowej tożsamości.

Podczas poprzednich edycji wspólnie czytano „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, dzieła Aleksandra Fredry, „Trylogie” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa i „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza.

Dramat Wyspiańskiego zwyciężył podczas internetowego głosowania w tegorocznej, szóstej już edycji Narodowego Czytania. Dzieło konkurowało z „Przedwiośniem” Stefana Żeromskiego, „Pamiątkami Soplicy” Henryka Rzewuskiego i „Beniowskim” Juliusza Słowackiego. Na „Wesele” głosowało prawie 18 tys. osób. W sumie oddano 37 tys. głosów.

W latach 1891-1894 Stanisław Wyspiański trzykrotnie przebywał w Paryżu, uczył się w prywatnej Academie Colarrosi i wiele malował. Żył wówczas w trudnych warunkach materialnych, korzystając ze stypendium Szkoły Sztuk Pięknych. W tym czasie zetknął się z Władysławem Ślewińskim, Paulem Gauguinem i nabistami; silne wrażenie wywarło na nim malarstwo Pierre’a Puvisa de Chavannes, a zwłaszcza freski w Panteonie.

Poza malarstwem jego uwagę coraz bardziej przyciągał teatr. Uczęszczał na spektakle operowe, oglądał przedstawienia klasyków francuskich, interesował się tragedią antyczną i dramatami Szekspira. Stworzył wtedy wstępne wersje dramatu „Królowa Polskiej Korony i pierwotne wersje „Legendy”, „Warszawianki”, „Daniela” i „Meleagera”. Utwory artysta ukończył już w Krakowie, dokąd wrócił na stałe w sierpniu 1894 roku.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl