fot. PAP/Tomasz Gzell

Marszałek S. Karczewski: Ufam, że nowy Senat będzie podtrzymywał tradycje izby refleksji i zadumy

Ufam, że nowy Senat będzie podtrzymywał tradycje IX i poprzednich kadencji jako izby refleksji i zadumy; mam też nadzieję, że inicjatywa związana z budową nowej siedziby Senatu będzie kontynuowana – powiedział w piątek marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Podsumowując prace kończącej się kadencji Stanisław Karczewski powiedział, że Senat zaproponował 55 projektów, z czego 34 zostały przyjęte przez Sejm. Jak podkreślił, część z nich to wykonanie orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego, część była efektem prac senackiej komisji petycji.

Marszałek Senatu powiedział, że przez cztery lata izba ta rozpatrzyła 905 ustaw, do 208 z nich wprowadziła poprawki. Te zaś – jak zauważył – w 96 proc. zostały przyjęte przez Sejm.

Stanisław Karczewski dodał, że w czasie, gdy pełnił funkcję marszałka Senatu, dbał o zachowanie swobody wypowiedzi wszystkich senatorów. Mówił, że sumując czas wystąpień senatorów ubiegającej kadencji najdłużej przemawiali senatorowie z klubu PO – ponad 413 godzin; senatorowie PiS mówili 367 godzin, niezależni ponad 7 godzin.

Marszałek izby wyższej podkreślił, że Senat przywiązywał wagę do upamiętniania ważnych osób i zdarzeń, w związku z czym przyjął 101 uchwał okolicznościowych. Jak wskazał Karczewski, w ciągu ostatnich czterech lat w Senacie odbyło się ponadto 95 konferencji i seminariów; zaprezentowano 74 duże wystawy.

Stanisław Karczewski jako niezmiernie ważne określił działania Senatu na rzecz Polonii i Polaków za granicą. Przypomniał, że Senat ponownie objął pieczę nad środkami przeznaczonymi na ten cel. Wskazał także, iż w trakcie tej kadencji odbył się V światowy zjazd Polonii i Polaków zza granicy. Jak ocenił, ze swoich działań w tej sferze Senat może być dumny.

Dziękował senatorom za zaangażowanie i „wysiłek na rzecz tworzenia prawa służącego społeczeństwu oraz wzmacnianiu demokratycznego państwa”.

Część z nas będzie reprezentantami tej izby w nowej kadencji, zaś pozostali z pewnością wykorzystają swoje kompetencje, zdobyte doświadczenia w innych obszarach aktywności zawodowych i społecznych” – powiedział Stanisław Karczewski.

Dziękował też wszystkim pracownikom kancelarii Senatu za ich pracę.

Z dumą mogę powiedzieć, że nasza współpraca, wspólna praca w senacie IX kadencji dobrze przysłużyła się polskiemu parlamentowi, obywatelom i całej ojczyźnie. Niedawno odbyły się wybory. Ufam, że nowy Senat będzie podtrzymywał tradycje IX i poprzednich kadencji, które wpisały naszą izbę w krajobraz polityczny Polski jako izbę refleksji i zadumy. Mam też nadzieję, że inicjatywa związana z budową nowej siedziby Senatu, bez względu na to, kto będzie przewodził naszej izbie, będzie kontynuowana, a może zakończona w następnej kadencji” – powiedział Stanisław Karczewski.

W odpowiedzi na to przemówienie podziękowania Karczewskiemu złożył senator PiS Konstanty Radziwiłł.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl