fot. PAP/EPA

Francja: Władze zaostrzają kontrolę przestrzegania nakazu pozostawania w domu

Władze Francji zaostrzają środki kontroli przestrzegania przez mieszkańców kraju nakazu pozostawania w domu. Prezydent Emmanuel Macron oświadczył w piątek, że to dopiero początek epidemii koronawirusa.

Rząd uważa, że Francuzi nie respektują w dostatecznym stopniu przepisów dotyczących nakazu pozostawania w domu. Podczas trwającej cały dzień obrad Rady Bezpieczeństwa i Obrony prezydent Macron stwierdził, że „znajdujemy się na początku epidemii”.

„Podjęliśmy wyjątkowe środki, aby poradzić sobie z pierwszą falą epidemii” – mówił prezydent.

„Kryzys mobilizuje wszystkie aspekty życia narodu” – dodał.

Emmanuel Macron był również zirytowany krytyką zarządzania kryzysem przez niektórych polityków.

„Gratuluję tym, którzy przewidzieli kryzys po jego wystąpieniu” – ironizował.

W nocy z czwartku na piątek Senat Francji przegłosował bez poprawek ustawę zezwalającą na wprowadzenie stanu zagrożenia zdrowia w obliczu epidemii Covid-19. Tekst jest procedowany obecnie przez izbę niższą parlamentu, Zgromadzenie Narodowe.

MSW Francji nie planuje wprowadzenia godziny policyjnej na całym terytorium kraju, ale mer Nicei Christian Estrosi zapowiada jej ogłoszenie w piątek od godz. 20.00. Nad Niceą lata dron wyposażony w głośnik, który przypomina mieszkańcom o zasadach bezpieczeństwa i zaleceniu władz pozostawania w domach. W piątek zamknięto słynną Promenadę Anglików, po której jeszcze do czwartku przechadzały się tłumy ludzi.

W czwartek zakazano wstępu na plaże nad Morzem Śródziemnym, a także nad Atlantykiem i na północnym wybrzeżu. Zakaz dotyczy również części terytoriów zamorskich.

Mer Paryża Anne Hidalgo i prefekt policji Didier Lallement zakazali spacerów i gromadzenia się nad brzegami Sekwany, na Polach Marsowych w pobliżu wieży Eiffla oraz na Placu Inwalidów.

Żandarmi i policjanci przeprowadzają kontrole na paryskich dworcach przypominając, że wyjazd z miasta możliwy jest tylko w szczególnych przypadkach. Niepokojące wieści płyną z francuskiej Korsyki, gdzie występują problemy z regularnymi dostawami żywności.

Marynarka wojenna Francji będzie ewakuować w ten weekend chorych pacjentów zakażonych koronawirusem ze stolicy Korsyki Ajaccio do regionu Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże – ogłosiła miejscowa prefektura.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl