fot. PAP/Mateusz Marek

S. Kaleta: Polska nie będzie płacić kar nałożonych przez TSUE, gdyż są one bezprawne

Polska nie będzie płacić kar, bo są one bezprawne – powiedział wiceminister sprawiedliwości, Sebastian Kaleta. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nałożył wczoraj – na wniosek Komisji Europejskiej – na Polskę karę w wysokości 1 mln euro dziennie za nie zawieszenie przepisów dotyczących m.in. uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

Sebastian Kaleta, wiceszef resortu sprawiedliwości, przypomniał, że Trybunał Konstytucyjny orzekł 14 lipca, iż Trybunał Sprawiedliwości UE nie może dokonywać tego rodzaju rozstrzygnięć w ramach środków tymczasowych w sprawach, które dotyczą funkcjonowania sądownictwa.

Polski rząd jest związany tym wyrokiem – podkreślił polityk.

– Jakiekolwiek opłacanie kar byłoby bezprawne ze strony rządu. Widzimy, że to kolejny element operacji przeciwko Polsce, żeby pozbawić nas wpływu na ustrój naszego państwa, abyśmy stali się kolonią, województwem w ramach UE, a nie suwerennym państwem. Nie może być tak, że szantażem zmusza się nas do konkretnych zmian w ustroju naszego państwa. Jest to niedemokratyczne i niepraworządne – powiedział Sebastian Kaleta.

Nałożona wczoraj kara przez TSUE jest kolejną finansową formą nacisku na Polskę. Wcześniej Trybunał nakazał nam płacić na rzecz KE pół miliona euro dziennie kary ws. kopalni Turów.

Dziś politycy Porozumienia Jarosława Gowina uruchomili stronę internetową licznikkar.pl, na której można na bieżąco śledzić wysokość sankcji w związku z działalnością kopani w Turowie oraz Izby Dyscyplinarnej SN. Zaapelowali przy tym do rządu o dialog z Brukselą.

RIRM

drukuj