S. Kaleta: Audyt w warszawskim ratuszu pokazał wiele nieprawidłowości i panujący w nim chaos

Wewnętrzny audyt warszawskiego ratusza wskazuje na systemowy chaos i nieprawidłowości – powiedział minister Sebastian Kaleta, członek komisji weryfikacyjnej.

Przedstawił on analizę audytu dotyczącego stołecznych reprywatyzacji, która pogrąża Hannę Gronkiewicz-Waltz. Była to odpowiedź na słowa Rafała Trzaskowskiego – kandydata Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej na prezydenta Warszawy – który stwierdził, że afera reprywatyzacyjna była „wpadką”.

Audytorzy zadają kłam temu twierdzeniu – podkreślił Sebastian Kaleta. Wyjaśnił, że prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz była informowana o szczegółach w sprawie reprywatyzacji podczas posiedzeń tzw. „zespołu koordynującego” władz miasta. Powiedział też, że audytorzy nie pozostawili suchej nitki na ratuszu i sądach w kwestii kuratorów.

– Wielokrotnie pokazywaliśmy, że reprywatyzacje mogły być blokowane, gdyby nie skandaliczne, wręcz absurdalne orzeczenia sądów spadkowych dotyczących również kuratorów. Miasto miało pełne narzędzia dotyczące wzruszania tych postanowień, czego nie czyniło, a co czyni po ustaleniach komisji. W wielu przypadkach okazuje się, że – to, co mówimy na komisji – że miasto może być aktywne w tych postępowaniach, mimo braku zawiadomienia od sądu. Tu miasto słusznie podnosi, że sądy często za plecami miasta takie decyzje podejmowały. Natomiast zawsze te decyzję na końcu trafiały do ratusza i ratusz nic z nimi nie robił. Audytorzy stwierdzili, że nienależycie dbano o interes Skarbu Państwa przez miasto stołeczne Warszawa – powiedział Sebastian Kaleta.

Wynik audytu, który trwał od 12 września 2016 roku do 26 maja br., prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz i jej urzędnicy przedstawili w październiku.

Dokument potwierdza nieprawidłowości przy reprywatyzacji. Winą za nie obarcza zwolnionych w 2016 r. urzędników Biura Gospodarki Nieruchomościami.

Audyt dotyczy lat 1990-2016 oraz 175-ciu adresów. Raport powstał po 2 tys. decyzji reprywatyzacyjnych i 11 latach rządów Hanny Gronkiewicz-Waltz w Warszawie.

RIRM

drukuj