fot. twitter.com

S. Kaleta apeluje do prezydenta Warszawy o dymisję zarządu MPWiK

Stołeczny radny Sebastian Kaleta zaapelował w piątek do prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego o natychmiastową dymisję zarządu i rady nadzorczej Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie, w związku z awarią spalarni odpadów w Oczyszczalni Ścieków „Czajka”.

Warszawskie MPWiK poinformowało w piątek, że na przełomie listopada i grudnia 2018 r., w związku z awarią rekuperatorów, tj. wymienników ciepła, z eksploatacji została wyłączona Stacja termicznej utylizacji osadów ściekowych (STUOŚ), co było związane z uszkodzeniem jednego z urządzeń spalarni. Przedsiębiorstwo zaznaczyło jednocześnie, że zdarzenie to nie stanowi zagrożenia dla ludzi i środowiska, a wyłączenie STUOŚ nie ma wpływu na sprawne funkcjonowanie oczyszczalni ścieków „Czajka”.

Spółka podkreśliła jednocześnie, że nie ukrywała faktu wystąpienia awarii STUOŚ, a informacje na ten temat przekazane zostały m.in. do Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Biura Infrastruktury Urzędu m.st. Warszawy, Biura Nadzoru Właścicielskiego Urzędu m.st. Warszawy oraz Burmistrza Dzielnicy Białołęka.

Sebastian Kaleta zarzucił na konferencji prasowej prezydentowi Warszawy, że nie poinformował on ani stołecznych radnych, ani warszawiaków o tej awarii.

To bardzo niepokojąca informacja, wywołuje ona gigantyczne oburzenie z tego powodu, że kolejny raz Rafał Trzaskowski ukrywa istotne informacje przed warszawiakami” – powiedział Sebastian Kaleta.

Samorządowiec mówił, że MPWiK „jest gniazdem ludzi z Platformy Obywatelskiej”. Zdaniem radnego Warszawy, to zasiadający w zarządzie i radzie nadzorczej przedsiębiorstwa „nieudacznicy z PO wywołali wielką katastrofę ekologiczną”.

Sebastian Kaleta zaapelował do Rafała Trzaskowskiego o natychmiastową dymisję zarządu i rady nadzorczej MPWiK za „niekompetentne zarządzenie spółką”. Jego zdaniem, prezydent Warszawy powinien także poinformować warszawiaków o sytuacji związanej z awarią spalarni.

Stołeczny radny ocenił też, że Rafał Trzaskowski „nie odnajduje się w obowiązkach, do których został wybrany i woli brylować na konferencjach, jeździć po całej Europie i walczyć z rządem”.

100 tys. ton warszawskich odpadów zostało wywiezionych w tajemnicy. Jako mieszkańcowi Warszawy wstyd mi, przed mieszkańcami innych części Polski, że muszą znosić tę niekompetencję zarządców miasta z PO” – dodał Sebastian Kaleta.

Jak poinformowało MPWiK, miesięczny koszt wywozu osadów ściekowych to koszt 1,7 mln zł (wyliczony w oparciu o koszty wywozu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.08.2019 r.), ale w tym samym okresie Spółka nie poniosła miesięcznych kosztów, czyli około 0,8 mln zł, które ponosi jeśli działa spalarnia.

 

PAP/TV Trwam News

drukuj