fot. PAP/Radek Pietruszka

Rzecznik rządu: Skupiamy się na funkcjonowaniu Zjednoczonej Prawicy

Skupiamy się na funkcjonowaniu Zjednoczonej Prawicy, to gwarant funkcjonowania rządu – mówił w środę rzecznik rządu Piotr Müller. Wyraził nadzieję, że różnice między PiS a Solidarną Polską ws. zasobów własnych UE nie będą powodowały braku większości parlamentarnej przy głosowaniu innych projektów.

Sejm uchwalił we wtorek wieczorem ustawę wyrażającą zgodę na ratyfikację decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE. Ratyfikacja tej decyzji przez wszystkie państwa członkowskie jest niezbędna do uruchomienia Funduszu Odbudowy po pandemii COVID-19. Za głosowała większość posłów PiS, Koalicji Polskiej-PSL, Lewicy i Polski 2050. Zdecydowana większość klubu KO wstrzymała się w tej sprawie od głosu. Przeciw byli posłowie Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobro i koła Konfederacji.

Piotr Müller powiedział w Poranku Rozgłośni Katolickich, że cieszy go, iż Lewica i PSL uniosły się ponad podziały sejmowe i zagłosowały za.

„Nie mamy żadnego nowego koalicjanta” – zaznaczył.

Zapytany, czy możliwa jest szersza współpraca z Lewicą w przypadku, gdy koalicjanci PiS – Porozumienie i Solidarna Polska – będą przeciw, Piotr Müller wyraził nadzieję, że kwestia, która poróżniła teraz koalicjantów, nie będzie powodowała braku większości parlamentarnej przy głosowaniu nad innymi projektami ustaw.

„Zawsze wszystkie inne siły opozycyjne zapraszamy do tego, aby popierały projekty rządu (…) Natomiast my skupiamy się na funkcjonowaniu ZP i to jest gwarant funkcjonowania rządu” – dodał.

Spytany, czy posłowie PiS, którzy zagłosowali przeciw będą ukarani, Müller odparł, że nie wie, jakie będą decyzje klubu parlamentarnego. „Jestem zaskoczony tym, że niektórzy głosowali przeciw. To była zła decyzja. Natomiast, jeśli chodzi o funkcjonowanie obozu ZP, przytłaczająca większość kwestii programowych nas łączy. Liczę, że ta jedna kwestia – bardzo istotna i ważna dla Polski, mimo wszystko nas nie poróżni. Jestem przekonany, że dalej, do końca kadencji będziemy realizowali program, z którym szliśmy do wyborów” – powiedział.

Piotr Müller mówił też, że zarzuty Solidarnej Polski pod względem Funduszu Odbudowy nie mają potwierdzenia w przyjętych rozwiązaniach prawnych.

„Tu różni nas nie tyle kwestia poglądów w tym zakresie, co interpretacji przepisów, które są przyjęte” – dodał.

Zapytany, czy można jeszcze dokonać zmian w KPO po przesłaniu go do Komisji Europejskiej, Piotr Müller powiedział, że korekty są możliwe w przypadku uwag i inicjatywy KE.

„Z inicjatywy polskiej już takich korekt dokonać nie można” – powiedział.

Tłumaczył, że KPO zakłada ramy finansowe wydatkowania budżetu UE, natomiast kryteria poszczególnych konkursów będą jeszcze ustalane.

„To jest etap wdrożeniowy, który będzie realizowany przez kilka lat. W tej kwestii będzie trzeba współpracować na bieżąco „ – dodał.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl