fot. twitter.com

Rzecznik MSZ: Konsulat Generalny RP w Irkucku mimo ograniczeń kadrowych funkcjonuje bez problemów

Konsulat Generalny RP w Irkucku mimo ograniczeń kadrowych funkcjonuje bez żadnych problemów; konsul Krzysztof Świderek jest na miejscu, kontynuuje misję – powiedziała PAP rzecznik MSZ Ewa Suwara odnosząc się do uznania przez Rosję polskiego urzędnika konsularnego w Irkucku za persona non grata.

We wtorek Ministerstwo Spraw Zagranicznych potwierdziło, że władze Federacji Rosyjskiej uznały jednego z polskich urzędników konsularnych w Irkucku za persona non grata. Jak wyjaśniła rzeczniczka resortu, jest to wynik zastosowania przez władze Federacji Rosyjskiej zasady wzajemności.

Suwara w środowej rozmowie z PAP podkreśliła, że nieprawdziwe są informacje pojawiające się mediach, iż polski urzędnik konsularny został uznany za osobę niepożądaną na terenie Rosji w związku z jego działalnością na rzecz Polonii. Zaprzeczyła też informacjom o możliwych problemach w funkcjonowaniu Konsulatu Generalnego RP w Irkucku.

„Konsulat Generalny mimo ograniczeń kadrowych wykonuje swoje funkcje bez żadnych problemów. Konsul generalny jest na miejscu, kontynuuje misję” – podkreśliła. Powtórzyła, że odwołanie polskiego urzędnika konsularnego jest retorsją za odwołanie „jakiś czas temu” przez Polskę rosyjskiego urzędnika konsularnego w Warszawie.

Suwara zaznaczyła, że zgodnie Konwencją wiedeńską dotyczącą stosunków konsularnych, państwo przyjmujące może uznać pracownika placówki dyplomatycznej innego kraju za persona non grata i nie musi tego uzasadniać.

„To jest prerogatywa państwa przyjmującego, które nie jest zobowiązane do podawania państwu wysyłającemu przyczyn swej decyzji” – wyjaśniła rzecznik resortu dyplomacji.

PAP/RIRM

drukuj