fot. PAP/Jacek Bednarczyk

ŚDM: przedstawiono przewodnik dla pielgrzymów i poradnik dla gospodarzy

W siedzibie krakowskiej kurii zostały zaprezentowane dwie publikacje wydane z okazji Światowych Dni Młodzieży przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej i Redutą Dobrego Imienia.

Jedna z nich – „1050 lat. Przewodnik po historii Polski 966-2016” – stanowi kompendium o historii Polski dla zagranicznych pielgrzymów. Druga – „Ambasador Polskości” – jest poradnikiem promocji Polski dla gospodarzy przyjmujących pielgrzymów.

Jak podkreślił metropolita krakowski ks. kard. Stanisław Dziwisz, publikacje są przykładem znakomitej współpracy władz państwowych z Kościołem. Wiceminister Spraw Zagranicznych Jan Dziedziczak określił je mianem „jednej z największych operacji polskiej dyplomacji historycznej”.

– Zależy nam na tym, żeby walczyć z różnymi nieprawdziwymi stereotypami nt. Polski. Słyszymy teraz o „polskich obozach koncentracyjnych”, o „Polakach współodpowiedzialnych za holokaust”. Trzeba wreszcie powiedzieć prawdę, i Światowe Dni Młodzieży, ten przyjazd miliona młodych ludzi, są ku temu znakomitą okazją. Stąd też każdy z nich otrzyma do ręki publikację w sposób atrakcyjny przedstawiającą historię Polski. Druga publikacja to „Ambasador polskości”. Pamiętajmy, że każdy z nas, kto będzie miał kontakt z pielgrzymami-obcokrajowcami, jest ambasadorem Polski. Polska jest nasza wspólna i każdy z nas powinien poczuwać się do jej reprezentowania – podkreśla wiceminister.

Światowe Dni Młodzieży 2016, pod hasłem „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”, odbędą się w Krakowie i w Wieliczce w dniach od 26 do 31 lipca 2016 roku.

RIRM/PAP

drukuj