fot. pl.wikipedia.org

Rzecznik MŚP apeluje do Premiera RP o przedłużenie terminu rejestracji tzw. małego ZUS

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców zwrócił się do Premiera RP Mateusza Morawieckiego o wydłużenie do końca stycznia terminu rejestracji tzw. małego ZUS. Obecny termin upływa 8 stycznia 2019 r.

Chodzi o wydłużenie możliwości skutecznego zawiadomienia ZUS o zmianie tytułu ubezpieczenia działalności przez beneficjentów przepisów o tzw. małym ZUS. [czytaj więcej] 

Utrzymanie tej daty pozbawi tysiące potencjalnych beneficjentów możliwości skorzystania z szansy, jaką dała im Konstytucja Biznesu – tłumaczy Adam Abramowicz. Jak dodał, „ustawa o małym ZUS jest jedną z pięciu szans dla biznesu przygotowaną przez premiera, stąd apel skierowany do szefa rządu.

– Przedsiębiorcy czekają na tę ustawę. Szacuje się, że skorzysta z tego około 200-300 tys. przedsiębiorców. W ustawie ustawodawca zawarł bardzo krótki termin zgłoszenia się i rejestracji, żeby można było skorzystać z dobrodziejstw tej ustawy. To tylko 7 dni po Nowym Roku. Nie było żadnej akcji informacyjnej i może się okazać, że z tych 200-300 tys. skorzysta tylko kilka tysięcy. To byłoby ogromną porażką dla premiera i ogromnym rozczarowaniem dla przedsiębiorców. Jako rzecznik Małych i Średnich przedsiębiorców napisałem pismo do szefa rządu, aby wydłużyć ten termin przynajmniej do końca stycznia – wskazuje Adam Abramowicz.

Z tzw. małego ZUS mogą skorzystać osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, których roczne przychody nie przekraczają 30-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Najmniejsi przedsiębiorcy będą mogli odprowadzać składki na ubezpieczenie społeczne adekwatne do swoich przychodów, a nie – jak dotychczas – w wysokości ponad 1 tys. 200 zł miesięcznie.

Rozwiązanie to – według resortu przedsiębiorczości i technologii – ma przynieść przedsiębiorcom prawie 5,4 mld zł oszczędności w ciągu 10 lat. Ministerstwo liczy też, że przepisy ograniczą szarą strefę.

RIRM

drukuj