Rząd zmierza do destabilizacji lasów

Wypowiedz dla Radia Maryja prof. Jana Szyszko, posła PiS, byłego ministra środowiska

Niepokojąca jest informacja, że rząd konsekwentnie dąży do destabilizacji Lasów Państwowych. Niezwykle niebezpiecznym zapisem jest bowiem to, że od roku 2016 Polskie Lasy Państwowe mają płacić 2% od przychodu do budżetu państwa. Część z tych pieniędzy ma trafiać na budowanie dróg powiatowych.

Tymczasem budowanie dróg powiatowych nie jest misją lasów. To rząd miał je budować za pieniądze własne i unijne. Brak finansów na te inwestycje to wyraźna porażka rządzących.

Nie bez znaczenia jest także fakt, że te 2% Lasy Państwowe mają płacić nie od zysku, ale od przychodu. Obecnego rządu zupełnie nie interesuje to, czy lasy będą dochodowe, czy niedochodowe, ale tylko żeby uzyskać 2% od przychodu. W obecnej sytuacji będzie się on kształtował mniej więcej na poziomie 120 – 150 mln zł.

Może się jednak okazać, że Lasy Państwowe takiego zysku nie będą w stanie osiągnąć. Wtedy uzna się je za deficytowe i – aby spełnić zachcianki obecnego rządu – trzeba będzie się pozbywać majątku trwałego Polskich Lasów Państwowych. A więc rozpocznie się najprawdopodobniej wyprzedaż majątku narodowego.

Chcielibyśmy, by kwestia zasad finansowania Polskich Lasów Państwowych została wprowadzona do posiedzenia Sejmu, jako punkt obrad. Mamy prawo wiedzieć, co rząd zamierza zrobić z Lasami Państwowymi. Pani Marszałek ma teoretycznie trzy wyjścia: nie dopuścić do debaty, poprowadzić debatę na forum sejmowym, albo skierować do Komisji Ochrony Środowiska Zasobów Naturalnych i Leśnictwa.

Równocześnie w ramach pytań poselskich (na rozpoczynającym się dziś posiedzeniu) poprosimy o wyjaśnienie, dlaczego rząd zmierza do tego, aby niszczyć Polskie Lasy Państwowe. Następnym krokiem będzie próba uruchomienia społeczeństwa w kierunku obrony Polskich Lasów Państwowych.

W tej chwili jest to konieczność. Rząd wyraźnie zmierza ku temu, aby z rąk społeczeństwa oddać w ręce kapitałowców ¼ terenu Polski.

Wypowiedz prof. Jana Szyszko, posła PiS, byłego ministra środowiska

RIRM 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl