Polska gospodarzem międzynarodowej konferencji „Las2017”

Polska koncepcja leśnych gospodarstw węglowych będzie jednym z tematów konferencji „Las2017”, która rozpocznie się w poniedziałek w Warszawie. Wezmą w niej udział fachowcy z ponad 50 krajów, w tym ministrowie odpowiedzialni za leśnictwo i środowisko. Gospodarzem wydarzenia jest Ministerstwo Środowiska.

Konferencja „Las2017” to Wspólna Sesja Komitetu ds. Lasów i Przemysłu Drzewnego Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ oraz Europejskiej Komisji do spraw Leśnictwa FAO (jednej z sześciu komisji regionalnych ONZ ds. Wyżywienia i Rolnictwa). To pierwszy raz, kiedy Wspólna Sesja odbywa się w Polsce.

„Podczas spotkania chcemy przedstawić polską koncepcję leśnych gospodarstw węglowych. Stanowią one nasz sposób na realizację zobowiązań wynikających z Porozumienia Paryskiego. Poprzez odpowiednie zabiegi gospodarki leśnej możemy znacznie zwiększyć zdolność lasów do pochłaniania CO2” – powiedział minister środowiska prof. Jan Szyszko.

Jak poinformowano w komunikacie, do Warszawy przyjadą fachowcy z ponad 50 krajów, w tym ministrowie odpowiedzialni za kwestie środowiska i leśnictwa oraz przedstawiciele nauki, krajowego i zagranicznego przemysłu drzewnego oraz organizacji pozarządowych.

„Chcemy także pokazać polski, wielofunkcyjny model leśnictwa, z którego jesteśmy dumni. Polska jest w europejskiej czołówce pod względem powierzchni lasów. Zajmują one obecnie blisko 30 proc. terytorium naszego kraju. Co więcej, lesistość Polski systematycznie się zwiększa” – zaznaczył szef resortu środowiska.

Podczas sesji „Lasy2017” planowane jest także przyjęcie Zintegrowanego Programu Prac na lata 2018-2021 (Integrated Programme of Work 2018-2021).

„Dokument ten ma wspierać państwa członkowskie Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz inne zainteresowane strony w podejmowaniu działań na rzecz zrównoważonego zarządzania i korzystania z lasów regionu Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ. Obecnie obowiązuje Zintegrowany Program Prac na lata 2014-2017, który został przyjęty w grudniu 2013 r., podczas wspólnej sesji „Metsä2013″ w Finlandii” – napisano w komunikacie.

Konferencji towarzyszyć będą obchody IV Europejskiego Tygodnia Leśnego.

„W jego ramach Polska zaplanowała szereg wydarzeń pokazujących bogactwo polskiej przyrody. Uczestnicy oraz wszystkie osoby zainteresowane tematyką leśną będą mogli, między innymi, wziąć udział w zajęciach edukacyjnych w 10 nadleśnictwach, czy dniach otwartych w Parkach Narodowych. Ponadto, w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie odbędzie się wystawa promująca drewno” – czytamy w notatce prasowej.

Jak podano, „Europejski Tydzień Leśny” obchodzony jest od 2008 r. jako wydarzenie towarzyszące Sesji. Stwarza on m.in. okazję do dyskusji na temat leśnictwa i sektora leśnego. Tydzień Leśny obchodzony jest w przerwach obrad sesji w postaci organizacji wydarzeń pobocznych”.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl