Sejm ws. zbiórek publicznych

Na rozpoczynającym się posiedzeniu Sejm zajmie się projektem ustawy o zbiórkach publicznych, która ma zastąpić obecnie obowiązujące przepisy z 1933 r. Prace nad projektem zakończyła podkomisja; niewykluczone, że posłowie uchwalą ustawę w tym tygodniu.

Zgodnie z ustawą z 1933 r. zbiórka to zbieranie ofiar w gotówce lub w naturze. Od 2003 r. funkcjonuje jednak rozporządzenie, które rozszerza definicję, m.in. o wpłaty na konto i sprzedaż przedmiotów i usług (chodzi np. o charytatywne sms-y). Obecnie, to czy zbiórka się odbędzie, zależy od zgody urzędników. W 2012 roku nadzór nad prowadzeniem zbiórek publicznych został przeniesiony do MAC; wcześniej sprawowało go MSWiA.

Projekt przewiduje zastąpienie pozwolenia na zbiórkę publiczną zgłoszeniem w internecie, jednoznacznie definiuje też zbiórki jako zbieranie datków w przestrzeni publicznej. Zgodnie z projektem zbiórką publiczną będzie wyłącznie zbieranie środków w przestrzeni publicznej do przysłowiowej puszki – w gotówce lub w naturze, gdzie zbierający i darczyńca pozostają anonimowi. Czyli np. zbieranie przez sms-y lub przelewy na konto, gdzie przepływ pieniędzy jest rejestrowany, nie będzie wymagało zgłoszenia i nie będzie podlegało regulacji. Pozwolenia na zbiórkę publiczną zostaną zastąpione zgłoszeniami na publicznie dostępnym portalu, którym administrować będzie MAC.

Zgłoszenia i sprawozdania ze zbiórek będą dostępne online dla wszystkich. Zgłoszenia mają być dokonywane w formie tradycyjnej lub elektronicznej, opatrywane bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą kwalifikowanego certyfikatu lub potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP. Informacja o zgłoszeniu zbiórki ma być zamieszczana na portalu w terminie 3 dni roboczych od otrzymania zgłoszenia w postaci elektronicznej lub 7 dni w przypadku zgłoszenia w postaci papierowej. Projekt przewiduje, że zbiórka może być prowadzona na cele wskazane w ustawie o działalności pożytku publicznego (np. pomoc społeczna, pomoc osobom starszym, ochrona zwierząt i przyrody).

W wyniku konsultacji doprecyzowano, że zbiórki będą mogły być przeprowadzane również na cele religijne. Projekt był szeroko konsultowany, m.in. z przedstawicielami organizacji pozarządowych. Jak podkreślało MAC, w trakcie konsultacji społecznych rozważano, czy w ogóle jest potrzebna ustawa o zbiórkach publicznych, czy nie wystarczą przepisy ogólne. Uznano jednak, że pewien zakres regulacji jest potrzebny. Wynikało to głównie z głosu partnerów społecznych, którzy uważają, że potrzebne są narzędzia budowania wzajemnego zaufania i wspierania dobroczynności.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl