fot. M. Palembas

Od dziś obowiązuje ustawa o Lasach Państwowych

Dziś wchodzi w życie rządowa nowelizacja ustawy o lasach. Przewiduje ona, że Lasy Państwowe w latach 2014-2015 muszą wpłacić do budżetu państwa w sumie 1 mld 600 mln zł, a od 2016 r. 2 proc. od wartości sprzedaży.

Ponadto od 2016 r. nie będzie już ograniczeń w zakupie ziemi przez cudzoziemców. To wielkie zagrożenie dla polskich lasów i ziemi podkreśla prof. Jan Szyszko, były minister środowiska.

– Wchodzi w życie zmiana ustawy o lasach. Destabilizuje system finansowania polskich lasów państwowych. Stwarza szanse ku temu, aby część terytorium polskich lasów państwowych, jako terytorium, które znajduje się w deficycie finansowym, mogło ulegać sprzedaży. Sytuacja jest niebezpieczna. Jest to siedem milionów hektarów bardzo atrakcyjnej ziemi z punktu widzenia kapitału obcegomówi prof. Jan Szyszko.

PiS zaskarży nowelę o lasach do Trybunału Konstytucyjnego. Cały czas zbierane są także podpisy w obronie Lasów Państwowych. Do dziś podliczono już blisko 800 tys. podpisów ws. referendum przeciwko rządowej ustawie destabilizującej Lasy Państwowe.

Do referendum potrzeba pół mln podpisów. Formularze, na których można złożyć swój podpis są dostępne na stronie internetowej Stowarzyszenia na rzecz zrównoważonego Rozwoju Polski.

Z kolei 22 marca w WSKSiM odbędzie się sympozjum naukowe dot. polskich lasów państwowych i ich roli w jednoczącej się Europie. Wezmą w nim udział, leśnicy, naukowcy i politycy. Patronat medialny nad wydarzeniem objęło m.in. Radio Maryja.

RIRM

drukuj