Sejm przyjął poprawki Senatu do noweli o lasach

Sejm przyjął w piątek (09. października) poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o lasach. Przeciwko były kluby parlamentarne PiS-u i Zjednoczonej Prawicy. Prawo i Sprawiedliwość liczy, że prezydent Andrzej Duda zawetuje nowelizację ustawy.

Nowela miała w założeniu zabezpieczać państwowe lasy przed prywatyzacją. Nowe prawo dopuszcza jednak możliwość sprzedaży lasów w celu realizacji inwestycji publicznych, np. w przypadku budowy dróg lub zrównoważonej polityki leśnej.

Poseł Jan Szyszko, były minister środowiska mówi wprost, że ta ustawa umożliwia parcelację Lasów Państwowych w sposób zupełnie nieograniczony.

Cele publiczne są ujęte tak, że wszystko można pod ten cel publiczny podciągnąć. Myślę, że pan prezydent dokładnie przyjrzy się tej ustawie, że zobaczy jakie niebezpieczeństwa za tą ustawą się kryją i mam nadzieję, że tą ustawę zawetuj. (…) Polskie Lasy Państwowe to wielkie wiano, które powinno być powiększane, a nie, które ma ulec parcelizacji i służyć prywatnemu kapitałowi – zaznacza poseł Jan Szyszko.

Prezydent Andrzej Duda przy okazji wyborów parlamentarnych chciał w referendum zapytać Polaków: czy są za utrzymaniem dotychczasowego funkcjonowania Lasów Państwowych?  Na początku września Senat nie wyraził zgody na zarządzenie referendum.

Lasy Państwowe w 2014 i 2015 r. (decyzją rządu PO-PSL) zostały zobligowane do wpłaty 1,6 mld zł do budżetu państwa. Od przyszłego roku będzie to 2 proc. wartości sprzedanego drewna.

 

RIRM

drukuj