fot. pixabay.com

Rząd pracuje nad ustawą chroniącą dzieci w internecie

Trwają prace nad ustawą regulującą ochronę dzieci w internecie. Działania, które mają być przede wszystkim szerokim wsparciem dla rodziców, zostały zainicjowane już w 2019 r. przez Radę Rodziny. O założeniach projektu podczas dzisiejszej konferencji w Warszawie mówili minister rodziny, Marlena Maląg, oraz minister ds. cyfryzacji w KPRM, Janusz Cieszyński.

W najbliższym czasie konkretne przepisy zostaną zaprezentowane Radzie Rodziców – zapowiedziała szef resortu rodziny, Marlena Maląg.

To ustawa trudna, ale bardzo potrzebna rodzicom, by lepiej mogli chronić swoje dzieci przed treściami niepożądanymi, m.in. pornografią – dodała minister.

– Musimy zdać sobie sprawę z tego, że bezpieczeństwo i dobry rozwój dzieci to przede wszystkim rozwój emocjonalny, psychiczny. Niepożądany dostęp do treści, które mogą mieć negatywny wpływ na nasze dzieci, musi być odpowiednio zabezpieczony – zaakcentowała minister Marlena Maląg.

Głównym celem jest stworzenie narzędzi, które wzmocnią bezpieczeństwo nieletnich w sieci – wskazał minister ds. cyfryzacji, Janusz Cieszyński.

– To jest ustawa, której celem jest przede wszystkim zagwarantowanie rozwiązania technologicznego dla bardzo skomplikowanego i ważnego społecznie problemu. Celem, który sobie postawiliśmy, było zaproponowanie mechanizmu, który całą władzę w tym zakresie odda w ręce rodziców – podsumował minister Janusz Cieszyński.

Nowe regulacje będą teraz procedowane na Radzie Ministrów, a następnie tafią pod obrady parlamentu.

RIRM

drukuj