fot. PAP/Rafał Guz

Resort rodziny podsumował dotychczasowe działania rządu Zjednoczonej Prawicy w sprawie polityki prorodzinnej

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej podsumowało dotychczasowe działania rządu w zakresie polityki prorodzinnej. Jak podkreśliła minister Marlena Maląg, rodzina jest fundamentem, na którym budujemy polskie państwo.

Polityka prorodzinna jest priorytetem rządu Zjednoczonej Prawicy – mówiła minister rodziny i polityki społecznej, Marlena Maląg.

– Rodzina jest siłą, rodzina daje wsparcie i jest przede wszystkim stabilnym, silnym fundamentem, na którym budujemy polskie państwo – podkreśliła minister Marlena Maląg.

Stąd szereg programów, które mają wspierać rodziny. Jednym z nich jest program „Rodzina 500 plus”. Korzysta z niego ponad 7 mln dzieci.

– Indywidualnie jest to blisko 40 tys. złotych, ale w skali całego kraju to już ponad 200 mld złotych – wskazała minister rodziny i polityki społecznej.

Nie brakuje również działań dla seniorów. Najważniejszym jest odpowiednia waloryzacja emerytur i rent.

– W przyszłym roku waloryzacja będzie na rekordowym poziomie 113,8 procent. Wprowadzamy też kwotową waloryzację, czyli najniższe świadczenie wzrośnie o 250 złotych, a więc będzie to kwota 1588 złotych i 44 groszy. Jest to wzrost w stosunku do lat poprzednich o ponad 80 procent – powiedział wiceminister rodziny i polityki społecznej, Stanisław Szwed.

W maju rząd przyjął krajowy program na rzecz równego traktowania. Kilka tygodni temu zaakceptowała go Komisja Europejska. Z kolei na etapie prac Sejmu jest także ustawa o przeciwdziałaniu przemocy domowej.

– Nie ma zgody rządu na bicie i maltretowanie naszych polskich dzieci, nie ma zgody na bicie kobiet, na znęcanie się nad seniorami, nad osobami starszymi, które są słabsze, czy osobami niepełnosprawnymi – wskazała wiceminister rodziny i polityki społecznej, pełnomocnik rządu ds. równego traktowania, Anna Schmidt.

Osoby niepełnosprawne również są otoczone szczególną troską i opieką państwa. Dzięki niej zyskały one upragnioną niezależność – mówił wiceminister Paweł Wdówik.

– Jesteśmy pierwszym rządem, który w nowoczesny sposób podszedł do zagadnienia. Przeszliśmy od mechanizmu opiekuńczości do mechanizmu podmiotowości – powiedział pełnomocnik rządu ds. niepełnosprawnych.

O rządowej strategii demograficznej 2040 mówiła z kolei wiceminister Barbara Socha.

– To pierwszy dokument projektujący działania rządu, dzięki któremu – mamy nadzieję – rodziny w Polsce będą miały jak najlepsze warunki do życia i rozwoju – wskazała wiceminister rodziny i polityki społecznej pełnomocnik rządu ds. polityki demograficznej, Barbara Socha.

https://twitter.com/MRiPS_GOV_PL/status/1605161097413246976?s=20&t=tm01XHEBClJ_lhEj0T5YjQ

W trudnym czasie pocovidowym, a także toczącej się wojny za naszą wschodnią granicą wprowadzone zostały także nowe świadczenia – na przykład Rodzinny Kapitał Opiekuńczy czy dofinansowanie do opieki żłobkowej.

TV Trwam News

drukuj