fot. pixabay.com

MRiPS: Złożono już ponad 350 tys. wniosków o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy

Do tej pory złożono ponad 350 tys. wniosków o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. To oznacza, że o wsparcie zawnioskowali rodzice 59 proc. uprawnionych dzieci.

Wiceminister rodziny i polityki społecznej, Barbara Socha, odpowiadała w Sejmie na pytanie posłów Prawa i Sprawiedliwości o korzyści dla rodzin, wynikające z realizacji programu Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Wiceszefowa MRiPS zwróciła uwagę, że zgodnie z szacunkami rządu nowym świadczeniem będzie w tym roku objęte 615 tys. dzieci. Na ten cel zabezpieczono w budżecie państwa 3 mld zł – dodała.

Barbara Socha wskazała, że jest to bardzo ważne uzupełnienie dotychczasowego systemu służącego polityce prorodzinnej.  Jak mówiła wiceminister, matki bardzo często stają przed dylematem, kiedy wrócić do pracy i jak zorganizować opiekę dziecku. Dzięki RKO będzie to prostsze.

– Wszyscy, którzy mamy bądź mieliśmy małe dzieci, doskonale zdajemy sobie sprawę, że najtrudniejszym okresem, pełnym wyzwań, również bardzo kosztownych dla rodziny i przede wszystkim dla rodziców, są pierwsze trzy lata życia dziecka. Każda rodzina, każda kobieta, która kończy urlop macierzyński, która kończy urlop rodzicielski, czyli w momencie gdy dziecko kończy rok, stoi przed ogromnym wyzwaniem i ogromnym dylematem: czy wracać do pracy, kiedy wracać do pracy, jak zorganizować opiekę, w jaki sposób ją sfinansować – podkreśliła Barbara Socha. 

Nowe świadczenie w łącznej wysokości 12 tys. zł jest przyznawane na drugie i każde kolejne dziecko w wieku od 12. do ukończenia 35. miesiąca życia. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy to element Polskiego Ładu.

 Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj