fot. https://twitter.com/MRiPS_GOV_PL

W Gogolinie oddano do użytku pierwsze na Opolszczyźnie Centrum Usług Społecznych

Demografia jest dzisiaj w Polsce jednym z najważniejszych wyzwań. Wśród pomysłów, jakie proponuje rząd, by na to wyzwanie odpowiedzieć, jest tworzenie Centrów Usług Społecznych, czyli miejsc, w którym każdy mieszkaniec gminy – od narodzin do wieku senioralnego – będzie mógł liczyć na wsparcie. Pilotaż ruszył na Opolszczyźnie.

Strategia Demograficzna trafiła do konsultacji społecznych, obok niej ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej realizuje drugą – strategię  instytucjonalizacji, która polega na odchodzeniu od opieki instytucjonalnej do opieki w miejscu zamieszkania.

– Dużo samorządów się obawia takich działań, bo wydaje się, że pomoc społeczna musi być kluczowa, a tak do końca nie jest, bo CUS będzie wypełniało rolę zarówno pomocy społecznej, rolę wsparcia dzieci, rolę wsparcia niepełnoprawnych, seniorów i tak dalej, czyli będzie takim koordynatorem wszystkich działań w gminie – wskazuje Stanisław Szwed, wiceminister rodziny i polityki społecznej.

Obaw nie miała gmina Gogolin na Opolszczyźnie, gdzie ruszył pierwszy pilotaż.

–Tutaj, w Gogolinie, właśnie na Opolszczyźnie widzimy, że sprzęgają się te dwie siły, czyli z jednej strony siła samorządowa, a z drugiej strony siła państwa, która mówi „tak”: jeżeli my, owe siły będziemy pracować dla człowieka, to będą sukcesy – zaznacza Violetta Porowska, poseł PiS.

W gogolińskim CUS-ie będzie działać uniwersytet III wieku, punkt konsultacyjny dla rodzin, telefony zaufania dla osób i rodzin osób z problemami zdrowia psychicznego. Będą także świadczone nieodpłatne porady prawne.

– Jesteśmy jedyną gminą, która zdecydowała się realizować ten projekt w województwie opolskim. Udowodnimy, że na pierwszym miejscu jest człowiek – mówi Joachim Wojtala, burmistrz Gogolina.

Utworzenie Centrum kosztowało ponad 2 mln zł. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej na całym program chce przeznaczyć 130 mln złotych.

TV Trwam News

 

drukuj