fot. flickr.com

Rząd pracuje nad strategią nauczania języka polskiego za granicą

Trwają prace nad opracowaniem strategii rozwoju nauczania języka polskiego za granicą. Sprawą zajmuje się Międzyresortowy Zespół ds. Polonii i Polaków za Granicą. Zgodnie z założeniami, polski rząd chce zwiększyć efektywność działań Polski na rzecz krzewienia języka polskiego.

Wojciech Tyciński, wiceszef Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, podczas obrad senackiej komisji podkreślał, że strategia ma być dokumentem kompleksowym.

– Pod egidą Międzyresortowego Zespołu ds. Polonii i Polaków za Granicą zostały zainicjowane prace nad stworzeniem strategii rozwoju nauczania języka polskiego za granicą. To ma być dokument przyjęty na poziomie rządowym i ma być dokumentem kompleksowym również w sensie geograficznym, bo Polonia i Polacy są wszędzie, więc oczywiście tutaj konsultacje z całą pewnością będą jeszcze znacznie szersze – mówił Wojciech Tyciński.

Poza tym w najbliższych dniach resort spraw zagranicznych ogłosi konkursy na realizację wartych około 1,5 mln zł projektów dla szkolnictwa na Litwie i Łotwie.

Inicjatywa opracowania strategii rozwoju nauczania języka polskiego wyszła z MSZ, które koordynuje problematykę Polonii w rządzie. Chęć zaangażowania wyraziły już inne resorty, m.in. Ministerstwo Edukacji Narodowej.

RIRM

 

drukuj