Rząd m.in. o podniesieniu kryterium dochodowego przy przyznawaniu alimentów

Rząd na dzisiejszym posiedzeniu zajmie się m.in. projektem, który zakłada podniesienie do poziomu 800 zł od października 2019 r. kryterium dochodowego przy przyznawaniu świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego.

Projekt zmian w kilku ustawach w celu poprawy skuteczności egzekucji świadczeń alimentacyjnych, przewiduje także sankcje dla pracodawców za nielegalne zatrudnianie dłużnika alimentacyjnego.

Ponadto propozycja zakłada większe uprawienia Państwowej Inspekcji Pracy – chodzi o dostęp do danych o miejscu przebywania dłużników alimentacyjnych objętych karą ograniczenia wolności w postaci dozoru elektronicznego w celu weryfikacji, czy dłużnicy nie wykonują pracy „na czarno”.

Ministrowie omówić mają dziś także projekt noweli Prawa o ruchu drogowym, zgodnie z którym nadzór nad Stacjami Kontroli Pojazdów (SKP) ma trafić do Transportowego Dozoru Technicznego (TDT). Aktualnie nadzór ten sprawowany jest przez 380 starostów.

Projekt przewiduje powierzenie Dyrektorowi Transportowego Dozoru Technicznego jako jednostce podległej ministrowi właściwemu do spraw transportu kompetencji organu odpowiedzialnego za organizację, funkcjonowanie i nadzór nad systemem badań technicznych pojazdów oraz sprawowanie nadzoru nad stacjami kontroli pojazdów.

Resort infrastruktury tłumaczy, że przygotowywane zmiany zaplanowano w celu podniesienia jakości wykonywania badań technicznych oraz implementacji do polskiego prawa dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady.

Projekt ustawy pozostawia jednocześnie aktualny stan prawny w zakresie powierzenia wykonywania badań technicznych pojazdów podmiotom prywatnym, tj. przedsiębiorcom prowadzącym działalność gospodarczą w zakresie prowadzenia SKP jako działalność regulowaną.

Rząd ma się też zająć dziś projektem nowelizacji ustawy – Prawo lotnicze. Zmiany mają zapewnić zgodność przepisów krajowych z obszaru lotnictwa cywilnego z prawem Unii Europejskiej.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl