fot. flickr.com

Powstanie agencja kontrolująca spółki SP

Rząd chce stworzyć agencję nadzorującą spółki Skarbu Państwa. W przyszłym tygodniu premier Beata Szydło ma przedstawić propozycje nowego sposobu zarządzania państwowymi spółkami.

Szefowa polskiego rządu, w wywiadzie udzielonym telewizji Polsat News, powiedziała, że agencją będzie kierował menadżer. Jego zadaniem byłoby m.in. ustanowienie przejrzystych zasad wyłaniania kandydatów do rad nadzorczych.

Premier zapowiedziała też, że do zadań agencji będzie należało stworzenie systemu nadzoru nad środkami wydawanymi w spółkach na marketing i usługi zewnętrzne.

Poseł Piotr Król z sejmowej Komisji ds. Energii i Skarbu Państwa podkreśla, że nad spółkami powinni mieć nadzór eksperci, a nie urzędnicy.

– Dotychczas wszystkie te podmioty były „wrzucone do jednego worka” i nadzorowali je urzędnicy. Teraz jest szansa na to, żeby były oceniane na zasadach rynkowych, i żeby nadzorowali je sprawni menadżerowie. Po pierwsze, mamy rozłożoną odpowiedzialność, czyli poszczególne ministerstwa prowadzą nadzór. Po drugie,  spółkami, które pozostaną będą kierować menadżerowie dbający o prawidłowe funkcjonowanie tych podmiotów. Z całym szacunkiem, ale urzędnicy, którzy oczywiście są potrzebni i wykonują czynności biurokratyczne, nie zawsze muszą być fachowcami – zaznacza Piotr Król.

Premier Beata Szydło poinformowała o planie stworzenia nowego systemu nadzoru nad spółkami Skarbu Państwa w połowie września.

Za wygaszenie resortu skarbu odpowiadał były już minister Dawid Jackiewicz. Jego dymisja była spowodowana medialnymi doniesieniami o polityce kadrowej w spółkach.

RIRM

drukuj