Rząd chce zgody KE na wprowadzenie obowiązkowej podzielonej płatności w VAT

Rząd chce zgody Komisji Europejskiej na wprowadzenie obowiązkowej podzielonej płatności w VAT w niektórych branżach. Wniosek w tej sprawie przygotowało Ministerstwo Finansów. Został już zaakceptowany przez Radę Ministrów – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Obligatoryjny tzw. split payment ma być wyjątkiem od zasady regulującej sposób rozliczania VAT – a do tego potrzebna jest zgoda Komisji Europejskiej.

Polska chce wprowadzić rozwiązanie dla określonych branż, które dziś stosują odwrócony VAT lub odpowiedzialność solidarną w odprowadzaniu tego podatku.

Mowa m.in. o sektorach: budowlanym, handlu elektroniką, stalą czy paliwami. Nabywca będzie musiał osobno płacić przelewem kwotę netto z faktury, a na oddzielne konto przelewać kwotę podatku VAT. Przepływy podatku staną się w pełni przejrzyste, co ma zmniejszyć nadużycia.

Jest to pomysł ciekawy, stosunkowo prosty, a więc niemal bezkosztowy – stwierdził dr Marian Szołucha, ekonomista z Akademii Finansów i Biznesu Vistula.

– Sposobem, na kolejny krok w kierunku zacieśnienia luki fiskalnej VAT, ma być płatność podzielona. Kwota, na którą opiewa faktura, ma jeszcze wyraźniej niż dziś być podzielona na część netto oraz na część wynikającą ze stawki podatku VAT. (…) Ministerstwo Finansów chce w ten sposób zagwarantować, iż będzie jeszcze większa część należnych mu środków wpływała na właściwe konta urzędów skarbowych. Jest to pomysł ciekawy, stosunkowo prosty, a więc niemal bezkosztowy. Myślę, że sprawdzi się w praktyce – mówił dr Marian Szołucha.

Zgodę na nią musi wydać KE, a potem należy uzyskać akceptację Rady UE. Resort finansów zakłada, że z rozwiązania fiskus skorzysta w przyszłym roku. Wszystkie firmy będą mogły już od lipca dobrowolnie stosować split payment.

Jak dotąd obowiązkowa podzielona płatność od marca tego roku funkcjonuje w Rumunii. W ograniczonym zakresie rozwiązanie stosują Włosi i Czesi.

RIRM

drukuj