ABW zatrzymała sześć osób podejrzewanych o oszustwa na podatku VAT

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała w różnych miejscach kraju sześć osób podejrzewanych o oszustwa podatkowe, m.in. uszczuplenia VAT na 4 mln zł w latach 2014-15 – dowiedziała się PAP. Wobec trzech z nich sąd zdecydował o areszcie.

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn potwierdził PAP, że do zatrzymania przez agentów poznańskiej delegatury ABW doszło w poniedziałek 24 września w czterech województwach: wielkopolskim, mazowieckim, warmińsko-mazurskim i podlaskim.

„Zatrzymani to prezesi, właściciele i pracownicy podmiotów, którzy wystawiając fałszywe faktury dokonywali fikcyjnego obrotu granulatem tworzyw sztucznych” – wyjaśnił Stanisław Żaryn. Zaznaczył, że działali dla uszczuplenia należnego podatku i uzyskania nienależnego zwrotu VAT.

Większość uczestniczących w transakcjach podmiotów nie prowadziła faktycznej działalności gospodarczej, a obrót materiałami był dokumentowany fikcyjnymi fakturami – wynika z materiału dowodowego zebranego w śledztwie.

Stanisław Żaryn podał, że podejrzanym postawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania brudnych pieniędzy, oszustwa i przestępstw skarbowych.

„Wobec trzech zatrzymanych sąd zastosował areszt, a wobec trzech pozostałych zastosowano środki wolnościowe – dozór policji i zakazu opuszczenia kraju” – powiedział PAP rzecznik.

Przypomniał, że w tym śledztwie do tej pory zarzutami objęto dziesięć osób, a całość spowodowanego działaniami grupy strat Skarbu Państwa na VAT, to ponad 25 mln zł. Śledztwo ABW nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Ostrowie Wlkp.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl