Ruszają przesłuchania na unijnych komisarzy

W komisjach PE rozpoczynają się przesłuchania kandydatów na unijnych komisarzy. Dziś na pytania europosłów będą odpowiadać kandydaci ze Szwecji i Malty. Następnie z Chorwacji i Niemiec.

Polka Elżbieta Bieńkowska, kandydatka na komisarz ds. rynku wewnętrznego, przemysłu i przedsiębiorczości stanie przed komisją w czwartek. Przesłuchania mają na celu sprawdzenie kompetencji i kwalifikacji przyszłych komisarzy.

Nie wszyscy będą mogli łatwo przejść tę procedurę – zauważa europoseł Kazimierz Machał Ujazdowski. Wymienia tu,m.in. Węgra Tibora Navracicia.

– Kandydatura Navracicia, który ma być komisarzem ds. edukacji i kultury jest traktowana szczególnie wrogo przez ugrupowania lewicowe, więc może to być najtrudniejsze w sensie politycznym. Nie spodziewam się, żeby minister Elżbieta Bieńkowska miała jakieś ogromne trudności. Zresztą, nie jest komisarzem wyróżnionym, nie jest w składzie komisji i kimś wyróżnionym przez pana Junckiera – mówił europoseł Kazimierz Ujazdowski.

Od rezultatów przesłuchań zależeć będzie to, czy cała nowa Komisja Europejska pod kierunkiem Jean-Claude’a Junckera uzyska w październiku poparcie europarlamentu.

Jeśli europosłowie wystawią negatywną notę nawet jednemu spośród 27 komisarzy, a Juncker nie weźmie tego pod uwagę, to PE może odrzucić całą Komisję Europejską.

W przeszłości zdarzało się, że niektórzy z polityków musieli się wycofać.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl