foto: sxc.hu

JSW rozważa likwidację deputatów węglowych

Jastrzębska Spółka Węglowa rozważa likwidację od przyszłego roku uprawnień m.in. emerytów i rencistów do bezpłatnego węgla. To w skali roku koszt ok. 65 mln zł.

W razie utrzymywania się niekorzystnej sytuacji rynkowej JSW rozważy też rezygnację z tzw. czternastek. Taką informację przekazał dziś na konferencji prezes JSW Jarosław Zagórowski. Zastrzegł on jednocześnie, że ostateczna decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła. Zaapelował także do pracowników i związków o świadomość trudnej sytuacji.

Sławomir Kozłowski, przewodniczący NSZZ „Solidarność” Kopalni Węgla Kamiennego „Pniówek” w Jastrzębskiej Spółce Węglowej powiedział, że decyzje dotyczące pracowników powinno poprzedzać rozliczenie się zarządu spółki z dotychczasowych niekorzystnych działań wobec JSW.

– Brak produkcji, niewykonywanie robót przygotowawczych, które w przyszłości również będą miały wpływ na wielkość produkcji. Jak siebie rozliczy ze swoich decyzji i pokaże, że te decyzje były słuszne, a my twierdzimy, że szkodzą JSW, to wtedy odniesiemy się do pewnych wypowiedzi. Na razie nie mamy dokumentów, które świadczyłyby, że pewne wypowiedzi są już decyzjami. Najpierw trzeba zobaczyć dlaczego JSW oprócz problemów cenowych ma inne problemy oraz dlaczego tak fatalnie funkcjonuje. Potem można mówić, że trzeba podejmować pewne decyzje dotyczące pracowników czy emerytów i rencistów – podkreślił Sławomir Kozłowski.

Związkowcy czekają na rzeczywisty program naprawczy JSW, który pozwoliłby na optymalne wydobycie węgla, sprzedawalnego w każdej ilości.

Jastrzębska Spółka Węglowa to kolejna w ostatnim czasie spółka branży górniczej, która zgłasza swoje problemy. Wcześniej zgłaszali je m.in. górnicy z kopalni Kazimierz-Juliusz. W tym przypadku doszło do porozumienia, a dzisiaj do spotkania żon górników tej kopalni z premier Ewą Kopacz. Na środę, w dzień planowanego wygłoszenia exposé, górnicy zapowiadają manifestację w Warszawie.

 

RIRM

 

drukuj