By Sylwester Braun - Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4002882

Rozpoczęto prace nad szacowaniem szkód wyrządzonych Polsce przez Związek Sowiecki

Instytut Strat Wojennych im. Jana Karskiego rozpoczął prace nad szacowaniem szkód wyrządzonych Polsce przez Związek Sowiecki. O sprawie pisze „Nasz Dziennik”.

Historycy będą analizować skalę strat poniesionych na ziemiach wschodnich, które zostały odłączone od państwa polskiego i przyłączone do ZSRR.

W ocenie mec. Lecha Obary, prezesa Stowarzyszenia Patria Nostra, niezrozumiałe jest, dlaczego po 1989 r. nikt się nie zajął tą kwestią.

Prawnik podkreślił, że oszacowanie strat otworzy drogę do ubiegania się o odszkodowania ze strony Rosji.

Powinniśmy liczyć się z tym, że być może Rosja będzie trudniejszym przeciwnikiem, jeśli chodzi o sprawy związane z szeroko rozumianymi odszkodowaniami, ponieważ nie była państwem pokonanym, ale to jest zabawa lingwistyczna. Natomiast faktycznie pod tym kryje się możliwość dochodzenia odszkodowań, które mogłoby dochodzić od Rosji państwo w imieniu obywateli, jak i poszczególni obywatele. W związku z tym powinniśmy dochodzić odszkodowań. Natomiast przyszłość pokaże, na ile państwo rosyjskie będzie stroną, która wypłaci tego rodzaju odszkodowania – mówił mec. Lech Obara.

Polska w wyniku II wojny światowej straciła na rzecz Związku Sowieckiego blisko połowę terytorium, a także poniosła olbrzymie straty w ludności, przemyśle, kulturze czy sztuce.

Szacowanie wszystkich tych szkód ma potrwać kilka lat.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl