fot. Mateusz Marek/Nasz Dziennik

Rozpoczęły się konsultacje społeczne dot. Polskiego Ładu

Rozpoczęły się konsultacje społeczne na temat Polskiego Ładu. Porozumienie Jarosława Gowina ma zastrzeżenia wobec założeń podatkowych i zapowiada rozmowy z przedsiębiorcami.

– Chciałbym ogłosić rozpoczęcie szerokich konsultacji społecznych – zapowiedział Jarosław Gowin, wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii.

Jarosław Gowin zainicjował konsultacje nad założeniami Polskiego Ładu.

– Będziemy dyskutować na forum skupiającym pracodawców i związki zawodowe – mam na myśli Radę Dialogu Społecznego – powiedział wicepremier.

Odbędzie się także dyskusja z rzecznikiem i radą przedsiębiorców, która zrzesza prawie 300 organizacji. Polski Ład zakłada m.in. podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tysięcy złotych, zniesienie odliczanej składki zdrowotnej i nowy sposób rozliczania dla samozatrudnionych. I to te dwa ostatnie rozwiązania podważa wicepremier Jarosław Gowin.

– Wszyscy zakładamy, że wiedział, co podpisuje – ocenił Marcin Horała, wiceminister infrastruktury.

https://twitter.com/PremierRP/status/1393536647317307395

Prezes Porozumienia podkreślił jednak, że kwestie podatkowe wymagają dyskusji z przedsiębiorcami.

– Od początku uzgodniliśmy, że towarzyszyć będą temu ulgi dla klasy średniej – zaznaczył Jarosław Gowin.

Według szacunków premiera Mateusza Morawieckiego, osoby zarabiające do 12 tys. złotych brutto na umowie o pracę nie zapłacą wyższych podatków.

– Będziemy pracowali też, aby system podatkowy był jak najbardziej sprawiedliwy i PiS bardzo mocno dokłada wszelkiej staranności, aby ten system był tak ukształtowany, żeby motywował do pracy – zapewnił premier Mateusz Morawiecki.

Od tygodnia Prawo i Sprawiedliwość promuje program w całym kraju. Dziś w województwie śląskim.

– Te filary, które zostały wskazane, mówiąc wprost, pokazują duży krok na inwestycje, na tworzenie miejsc pracy – wskazał Jakub Chełstowski, marszałek woj. Śląskiego.

Jarosław Gowin obawia się, że nowe rozwiązania uderzą w klasę średnią.

– Jego wizerunek to jest wizerunek polityka zainteresowanego gospodarką, liberalnego w tym zakresie, więc w jakiś sposób próbuje kreślić w ten, a nie inny sposób swój wizerunek, tym nie mniej, to trochę dziwne, bo rzeczywiście podpisał ten ład – podkreślił prof. Mieczysław Ryba.

Medioznawca, Mariusz Sieraczkiewicz, wskazał, że po raz kolejny pomocna może okazać się opozycja.

– Kwestia tak naprawdę dotyczy tego, w jaki sposób rząd czy członkowie PiS dogadają się zarówno ze swoimi koalicjantami, jak i z Lewicą, być może z PSL, z częścią Koalicji Obywatelskiej – ocenił Mariusz Sieraczkiewicz.

Kwestie podatkowe powinna poprzeć lewica. Choć także ma zastrzeżenia do obecnego kształtu Polskiego Ładu. Na kwocie wolnej od podatku zyskają emeryci i najmniej zarabiający, ale stracą samorządy, które utrzymują się z podatku PIT.

– Chcemy temu zaradzić i dlatego skierowaliśmy projekt ustawy zmieniającej proporcje podziału podatku dochodowego od osób fizycznych tak, żeby – mówiąc w skrócie – 70 proc. podatków było przeznaczanych na finansowanie potrzeb samorządów terytorialnych – powiedział Robert Kwiatkowski, poseł Lewicy.

Z kolei lider Polska 2050 Szymon Hołownia przekonywał, że potrzeba większych nakładów finansowych na służbę zdrowia, ale dopiero po usprawnieniu systemu.

– Poczekajmy na to, co Kaczyński rzeczywiście położy na stole – mówił Szymon Hołownia.

Na razie szczegóły nie są znane.

– W tym zakresie, nie zmieniającym tego głównego kierunku, jest pole do dyskusji, jak rozumiem, Porozumienie również swoje propozycje będzie składało – ocenił Marcin Horała.

W ubiegłym tygodniu Jarosław Gowin rozmawiał na temat podatków z premierem. Podwyżki miałyby ominąć pracowników z branży technologiczno-informatycznej oraz małych i średnich przedsiębiorców.

TV Trwam News

drukuj